انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
خانه » مذهبی و اعتقادی » زندگینامه ائمه اطهار » زندگینامه امیر المومنین حضرت علی علیه السلام

زندگینامه امیر المومنین حضرت علی علیه السلام

زندگینامه حضرت علی (ع)

زندگینامه امام علی(ع)

حضرت علی(ع)

امیر المومنین حضرت علی ابن ابی طالب (ع) نخستين فرزند طایفه بنی هاشم است كه پدر و مادر او هر دو از فرزندان هاشم اند . پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبدمناف است و مادر او فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف مي باشد . خاندان بنی هاشم از لحاظ فضائل اخلاقي و صفات عاليه  در قبيله قريش و در طوايف عرب ، زبانزد خاص و عام بوده است و اکثر مردم حساب ویژه ای روی این خاندان باز کرده بودند. فتوت ، جوانمردی، شجاعت و بسياري از فضايل ديگر اختصاص به بني هاشم داشته است . يك از اين فضيلتها در مرتبه عالي در وجود مبارك حضرت علی (ع) موجود بوده است . فاطمه بنت اسد به هنگام درد زايمان راه مسجدالحرام را در پيش گرفت و خود را به ديوار كعبه رساند و این چنين گفت : بارلاها ! به تو و پيامبران و كتابهايي كه از طرف تو نازل شده است و نيز به سخن جدم ابراهيم (ع) سازنده اين خانه ايمان راسخ دارم . پرودگارا ! به پاس احترام كسي كه اين خانه را ساخت ، و به حق مولودی كه در رحم من است ، تولد اين كودك را بر من آسان فرما ! لحظه اي نگذشت كه ديوار جنوب شرقي كعبه در برابر ديدگان عباس بن عبدالمطلب و يزيد بن تعف شكافته شد . فاطمه بنت اسد وارد كعبه شد ، و ديوار به هم دوخته شد . فاطمه بنت اسد تا سه روز در مقدس ترین مكان عالم هستی مهمان خدا بود . و فرزند خويش سه روز پس از سيزدهم رجب سي ام عام الفيل  را به دنيا آورد . فاطمه دختر اسد از همان شكاف ديوار كه دوباره گشوده شده بود بيرون آمد و گفت : پيامي ازعالم  غيب شنيدم كه گفت نامش را علي بگذار .

دوران کودکی حضرت علی(ع)

حضرت علي (ع) تا سه سالگي نزد پدر و مادرش خود بسر برد و از آنجا كه خداوند مي خواست ايشان به كمالات بيشتري نائل آيد ، حضرت محمد مصطفی (ص) وي را از آغاز تولد تحت تربيت غير مستقيم خود قرار داد . تا آنكه ، خشكسالي بی سابقه ای در مكه واقع شد . ابوطالب عموي پيامبر اسلام (ص) ، با چند فرزند با هزينه سنگين زندگي روبرو شد . رسول اكرم (ص) با مشورت عموي خود عباس توافق كردند كه هر يك از آنان فرزندي از ابوطالب را به نزد خود ببرند تا گشايشي در كار ابوطالب شود . عباس ، جعفر را و حضرت محمد (ص) ، علي (ع) را نزد خود بردند . به اين طريق حضرت علي (ع) به طور كامل در كنار پيامبر اسلام (ص) قرار گرفت . حضرت علي (ع) آنچنان با پيامبر (ص) همراه بود ، حتي هرگاه پيامبر (ص)از شهر خارج مي شد و به كوه و بيابان مي رفت او را نيز همراه با خود مي برد . بعثت پيامبر (ص) و حضرت علي (ع) شكي نيست كه سبقت در كارهاي خير نوعي امتياز و فضيلت است . و خداوند در آيات بسياري بندگانش را به انجام آنها ، و سبقت گرفتن بر يكديگر دعوت فرموده است . از فضايل و کرامات حضرت علي (ع) است كه او نخستين کسی که به پيامبر (ص)ایمان آورد باشد . ابن ابي الحديد در اين باره نقل می کند: بدان كه در ميان اكابر و بزرگان و متكلمين گروه معتزله اختلافي نيست كه علي بن ابيطالب(ع) نخستين شخصی است كه به اسلام ايمان آورده و پيامبر خدا (ص)را تاييد كرده است .

حضرت علي (ع) اولین يار حضرت محمد (ص)

زندگینامه امام علی(ع)

پس از وحي خدا و برگزيده شدن حضرت محمد (ص) به پيامبري و سه سال دعوت مخفيانه ، سرانجام پيك حق فرا رسيد و فرمان دعوت همگاني داده شد . در اين ميان تنها حضرت علي (ع) مجري طرحهاي نبی مکرم اسلام(ص) در دعوت الهيش و تنها همراه و دلسوز آن حضرت در مهمانی بود كه وي براي آشناكردن خويشاوندانش با دین اسلام و دعوتشان به دين خدا ترتيب داد . در همين ضيافت پيامبر (ص) از نفرات حاضر سؤال كرد : چه كسي از شما مرا در اين راه كمك مي كند تا برادر و جانشین و نماينده من در ميان شما باشد ؟ فقط حضرت علي (ع) پاسخ داد : اي پيامبر خدا ! من تو را در اين راه ياري مي كنم پيامبر (ص) بعد از سه بار تكرار سؤال و شنيدن همان جواب فرمود : اي خويشاوندان و بستگان من ، بدانيد كه این جوان ، علي (ع) برادر و وصي و خليفه پس از من در بین شماست . از افتخارات ديگر حضرت علي (ع) اين است كه با شجاعت كامل براي خنثي كردن توطئه مشركان مبني بر قتل پیامبر خدا (ص) در بستر ايشان خوابيد و زمينه هجرت پيامبر (ص) را آماده ساخت .

حضرت علي (ع) پس از هجرت

بعد از هجرت حضرت علي (ع) و پيامبر خدا(ص) به مدينه دو نمونه از فضايل علي (ع) را بيان مي کنیم :

۱ – جانبازي و فداكاري در ميدان جهاد : حضور وي در ۲۶ جنگ از ۲۷ جنگ پيامبر (ص) و شركت در سريه هاي مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است .

۲ – ضبط و كتابت وحي ( قرآن مجید) و تنظيم بسياري از اسناد تاريخي و سياسي و نوشتن نامه هاي تبليغي و دعوتي از كارهاي حساس و پرارج امام علی(ع) بود . ايشان آيات قرآن کریم چه مكي و چه مدني ، را ثبت و ضبط مي كرد . به همين علت است كه وي را از كاتبان وحي و حافظان قرآن به شمار مي آورند . در اين دوران بود كه پيامبر (ص) فرمان اخوت و برادري مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علي (ع) پيمان برادري و اخوت بست و به حضرت علي (ع) فرمود : تو برادر من در اين جهان و سراي ديگر هستي . به خداوندی كه مرا به حق برانگيخته است … تو را به برادري خود انتخاب مي كنم ، اخوتي كه دامنه آن هر دو جهان را فرا گيرد . حضرت علي (ع) داماد پیامبر(ص) نیز بود و به غیر از ایشان هیچ کسی روی زمین شایسته همسری با  بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا(س) را نداشت.

 

آخرین حج پیامبر و و اقعه غدیر خم

زندگینامه امام علی(ع)

پيامبر خدا(ص) بعد از پایان مراسم حج در آخرين سال عمر پرفیض و با برکتش در راه بازگشت در محلي به نام غديرخم (نام برکه ای است)در نزديكي جحفه دستور توقف داد ، زيرا پيك حق فرمان داده بود كه پيامبر اسلام (ص) بايد رسالتش را به اتمام برساند . پس از نماز ظهر پيامبر خدا(ص) بر بالاي منبري از جهاز شتران رفت و فرمود : اي مردم ! نزديك است كه من دعوت حق را لبيك گويم و از ميان شما بروم درباره من چه فكر مي كنيد ؟ مردم گفتند : گواهي مي دهيم كه تو آيين خدا را تبليغ مي كردي پيامبر (ص)فرمود : آيا شما گواهي نمي دهيد كه جز خداي يگانه ، خدايي نيست و محمد بنده خدا و پيامبر و فرستاده اوست ؟ مردم گفتند : آري ، گواهي مي دهيم . سپس پيامبر (ص) دست حضرت علي (ع) را بالا گرفت و فرمود : اي مردم ! در نزد مؤمنان سزاوارتر از خودشان كيست ؟ مردم گفتند : خداوند و پيامبر او بهتر مي دانند . سپس پيامبر(ص) فرموند : اي مردم ! هر كس من مولا و رهبر او هستم ، علي هم مولا و رهبر اوست (من کنت مولا فهذا علی مولا). و اين جمله را سه بار تكرار فرمودند . بعد مردم اين انتخاب را به حضرت علي (ع) تبريك گفتند و با وي بيعت نمودند .

حضرت علي (ع) بعد از شهادت رسول اكرم ( ص )

پس از شهادت رسول اكرم (ص) به علت شرايط خاصي كه بوجود آمده بود(شورا ظالمانه سقیفه) حضرت علي (ع) از صحنه اجتماع كنار رفت و سكوت اختيار كرد. نه در جهادي شركت مي كرد و نه در اجتماع به طور رسمي سخن مي گفت . شمشير اودر نيام ماند و به وظايف فردي و سازندگي افراد مي پرداخت . فعاليتهاي امام در اين دوران به این گونه خلاصه می گردد :

۱ – عبادت خدا آنهم در شان حضرت علي (ع)

۲ – تفسير قرآن کریم و حل مسائل ديني و فتواي حكم حوادثي كه در طول ۲۳سال زندگي پيامبر(ص) مشابه نداشت .

۳ – پاسخ به پرسشهاي دانشمندان ملل و کشور های ديگر .

۴ – بيان حكم بسياري از رويدادهاي نوظهور كه در اسلام بی سابقه بود .

۵ – حل مسائل هنگامي كه دستگاه خلافت در مسائل سياسي و پاره اي از مشكلات با بن بست روبرو مي شد و چاره ای جز متوسل شدن به حضرت علی (ع) نداشت .

۶ – تربيت و پرورش گروهي كه از ضمير پاك و روح آماده ، براي سير و سلوك برخوردار هستند .

۷ – كار و كوشش براي تامين زندگي بسياري از بينوايان و درماندگان تا آنجا كه با دست خويش باغ احداث مي كرد و قنات استخراج مي نمود و سپس آنها را در راه خدا وقف مي نمود .

خلافت حضرت امیر المومنین علي (ع)

در زمان خلافت حضرت علي (ع) جنگهاي فراواني رخ داد از جمله صفين ، جمل و نهروان كه هر يك داستان خاصي را به دنبال داشت .

شهادت مظلومانه حضرت علي (ع)

شهادت امام علی(ع)

بعد از جنگ نهروان و سركوب خوارج برخي از خوارج از جمله عبدالرحمان ابن ملجم مرادي(لعنت خدا بر او باد) ، و برك بن عبدالله تميمي و عمروبن بكر تميمي در يكي از شبها گرد هم آمدند و اوضاع آن روز و خونريزي ها و جنگهاي داخلي را بررسي كردند و از نهروان و كشتگان خود ياد كردند و سرانجام به اين نتيجه رسيدند كه باعث اين خونريزي و برادركشي حضرت علي (ع) و معاويه ابن اب سفیان و عمر ابن عاص است . و اگر اين سه نفر از ميان برداشته شوند ، مسلمانان تكليف خود را خواهنددانست . سپس با هم پيمان بستند كه هر يك از آنان متعهد كشتن يكي از سه نفر گردد . ابن ملجم مرادی متعهد قتل حضرت علي (ع) شد و در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان همراه چند نفر در مسجد كوفه نشستند . آن شب حضرت علی(ع) در خانه دخترش مهمان بودند و از واقعه صبح با خبر بودند ، وقتي موضوع را با دخترش در ميان نهاد ، ام كلثوم گفت : فردا جعده را به مسجد بفرستيد . حضرت علي (ع) فرمود : از قضاي الهي نمي توان فرار کرد . آنگاه كمربند خود را محكم بست و در حالي كه اين دو بيت را زمزمه مي كرد عازم مسجد شد . كمر خود را براي مرگ محكم ببند ، زيرا مرگ تو را ملاقات خواهدكرد . و از مرگ ، آنگاه كه به سراي تو درآيد . جزع و فرياد مكن ابن ملجم ، در حالي كه حضرت علي (ع) در سجده بودند ، ضربتي بر فرق مبارك حضرت وارد کرد وخون از سر حضرت در محراب مسجد کوفه جاري شد  . و محاسن شريفش را رنگين كرد . در اين حال آن حضرت فرمود : فزت و رب الكعبه به خداي كعبه سوگند كه رستگار شدم سپس آيه ۵۵سوره شریفه طه را تلاوت فرمود : شما را از خاك آفريديم و در آن بازتان مي گردانيم و بار ديگر از آن بيرونتان مي آوريم . حضرت علي (ع) در واپسين لحظات زندگي نيز به فكر صلاح و سعادت مردم بود و به فرزندان و بستگان و تمام مسلمانان چنين وصيت فرمود : شما را به پرهيزكاري سفارش مي كنم و به اينكه كارهاي خود را منظم كنيد و اينكه همواره در فكر اصلاح بين مسلمانان باشيد . يتيمان را فراموش نكنيد ، حقوق همسايگان را مراعات كنيد . قرآن کریم را برنامه ي عملي خود قرار دهيد . نماز را بسيار گرامي بداريد كه ستون دين شماست . حضرت علي (ع) در ۲۱ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاك سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد.

علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدارا

که به ماسوا فکندی همه سایه هما را

دل اگرخداشناسی همه دررخ علی بین

به علی شناختم من به خداقسم خدارا

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است