امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
خانه » فرهنگ و هنر » هنر و هنرمند » زندگینامه مهران مدیری و آثارش

زندگینامه مهران مدیری و آثارش

بیوگرافی مهران مدیری

مهران مدیری

نام : مهران
نام خانوادگی  : مدیری
تاریخ تولد  :  ۱۸ فروردین ماه ۱۳۴۶
محل تولد : استان تهران
فرزندان  : فرهاد –  شهرزاد

زندگی نامه مران مدیری


کودکی مهران مدیری

مهران مدیری

مهران مدیری در سال ۱۳۴۶ از خانواده اراکی درمیدان بروجردی در سر آسیاب دولاب منطقه ای در جنوب استان تهران به دنیا آمد. او سه برادر بزرگتر از خودش و دو فرزند به نام های فرهاد و شهرزاد دارد . او کارگردان بنام سینمای طنز و بنا به تعریف صاحب نظران علم سینما او پدر طنز ایران است، همچمین او در امر بازیگری هم استاد است و فعالیت های در زمینه خوانندگی هم دارد.

مهران مدیری

زندگی خصوصی  مهران مدیری

آدم ها را با بچه های شان بهتر می توان شناخت. از تربیتی که شده اند و حر ف هایی که می زنند می توان جو  داخل خانه شان را توصیف کرد. حالا هم نوبت مهران مدیری است تا او را با پسرش فرهاد بشناسیم ؛فرهاد که این روزها موزیسین شده و حتی موسیقی کارهای پدر را هم می سازد و انتخاب می های کند، حرفی درباره خلق و خوی پدرش و حتی کارهایی که مادرش انجام می دهد ، این حرف ها برای زمانی است که او تازه داشت ریش و سبیل در می آورد و گواهینامه هم نداشت و با بازخوانی صحبت های او کمی بیشتر از خانه و تبار مدیری ها سر در آوردیم و شما را هم در لذت آن شریک می کنیم.

مهران مدیری و فرزندشمهران مدیری و پسرش فرهاد

همسر مهران مدیری چه می کند

همسر مهران مدیری و مادر فرهاد و شهرزاد رشته  تحصیلی اش هنر  و ادبیات بوده است. او خانه دار است و برای خودش نویسندگی می کند و هیچ وقت دغدغه انتشار نوشته هایش را نداشته. اسم فرهاد را هم مادرش انتخاب کرده و بعد از آن مهران مدیری زیاد از این اسم در شخصیت های تلویزیونی اش  نظیر شب های برره (شیر فرهاد)استفاده کرده است.

شایعه برادر ناتنی مهران مدیری

امید سلطانی (خواننده)در شبکه ای ماهواره ای اعلام کرد (مهران مدیری برادر من است و ما با هم رابطهٔ بسیار خوبی داریم گرچه از هم دور هستیم). اما مهران مدیری این موضوع را کاملا تکذیب کرد.

مهران مدیری و امید خواننده

از جمله مجموعه های تلویزیونی که وی کارگردانی و بازیگری آنها را عهده دار بوده : ساعت خوش، پاورچین، نقطه چین، شب های برره، باغ مظفر، مرد هزار چهره، مرد ۲ هزار چهره و قهوه تلخ و قلب یخی ، سریال خانگی ویلای من و شوخی کردم نام برد.

مهران مدیری و بازیگران ساعت خوش

از سن شانزده سالگی تئاتر را شروع کرد. در سال ١٣٦٨ وارد رادیو شد و در داستان شب به مدت شش سال به گویندگی رادیو پرداخت.

در سال ۱۳۷۲؛ به همراه آقای داریوش کاردان اولین برنامه طنز خود را برای نوروز ساخت. آغاز شهرت مدیری از سال ۱۳۷۲ بود که در مجموعهٔ طنز  نوروز ۷۲ بازی کرد و  از سال ۱۳۸۹ مهران مدیری سریال قهوهٔ تلخ را تولید و از طریق شبکه توزیع خانگی فروش کرد.

مهران مدیری و ساعت خوش

رفتن از تلوزیون مهران مدیری

 قهوه تلخ

پس از پخش سریال مرد هزار چهره در سال ۱۳۸۷ که بسیار موفقیت آمیز بود و بعد از آن مرد دو هزار چهره در سال ۱۳۸۸ ؛مدیری تصمیم بر ساخت و پخش سریال جدیدی به نام قهوه تلخ برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  بود اما به دلایل نامعلوم با موافقت مسئولان صدا و سیما همراه نشد، از دلایل عدم موافقت به مسائل مالی ؛ محتوا و داستان سریال اشاره شده است در نتیجه در شهریور ۱۳۸۹ این مجموعه (قهوه تلخ)در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. این سریال به موفق ترین سریال شبکه نمایش خانگی تبدیل شد و به عنوان پرفروش ترین سریال شبکه نمایش خانگی نام گرفت ، آغاز داستان این سریال در مورد نیما زند کریمی، استاد دانشگاه در رشته تاریخ ، شخصی که که در زندگی خود با مشکلات مالی زیادی مواجه شده است، می باشد. وی پس از مدتی به این نتیجه می رسد که در ایران به تحصیلات مرتبط به تاریخ اهمیتی داده نمی شود و تصمیم می گیرد به طور کلی تاریخ را کنار بگذارد و سعی می کند همهٔ کتاب هایی که در این زمینه دارد را به کتابخانه هدیه کند. در همین حین با دختری آشنا می شود که به تاریخ علاقه بسیاری دارد و به پیشنهاد آن دختر به کاخی می رود، در آنجا قهوه ای می خورد که او را به گذشته می برد.مهران مدیری و قهوه تلخ

بمب خنده

در نیمه دی ماه سال  ۱۳۸۹ فیلمی از مهران مدیری در حال تقلید برنامه های ماهواره ای در فضای وب ؛ و همچنین به صورت لوح فشرده منتشر شد که به سرعت به یکی از پربازدیدترین لینک ها در محیط وب فارسی و شبکه های اجتماعی مبدل شد و  اما کسی نمی دانست متعلق به کدامیک از آثار مهران مدیری است.

بازیگران سریال ویلای من

در سال ۱۳۹۱ مهران مدیری ساخت مجموعه ای جدید را برای پخش در شبکه نمایش خانگی با نام ویلای من آغاز کرد. تیم بازیگران و سازندگان این مجموعه اشتراک زیادی با قهوه تلخ داشت. تولید این مجموعه با سرمایه گذاری مؤسسه فرهنگی (گلرنگ رسانه) از ۲۰ آبان ماه در منطقه ازگل کلید خورد. داستان ویلای من دربارهٔ پیرمردی متمول و بیمار است که تا به حال ازدواج نکرده و هیچ فرزندی ندارد ، وکیل درستکار او برای انجام روال قانونی انحصار وراثت با انتشار آگهی در روزنامه از کسانی که او را می شناسند می خواهد خود را معرفی کنند و همانند قهوهٔ تلخ ؛ ویلای من هم از طریق شبکه نمایش خانگی پخش شد و به تعدادی از خریداران نسخهٔ اصلی این مجموعه؛ به قید قرعه جوایزی ؛ از جمله سه ویلا در شمال ایران، اهدا شد. این مجموعه در جذب مخاطبان نتوانست به موفقیت قهوه تلخ دست پیدا کند.

ممنوع التصویر شدن مهران مدیری

پس از پخش تیزرهای انیمیشن تهران ۱۵۰۰ درسال ۱۳۹۲ با وجود آن که مهران مدیری در نقش یک بازی کرده بود ؛ معلوم شد که هیچ اشاره ای به وی نشده است و تهیه کننده این مجموعه در واکنش به این موضوع عنوان کرد و به دستور بازرگانی صدا و سیما، نشان دادن تصویر مهران مدیری و حتی پخش صدای او و اشاره به نامش کاملا ممنوع است.مهران مدیری

شوخی کردم

در دی ماه سال ۱۳۹۲ مهران مدیری ساخت مجموعه جدیدش را با نام شوخی کردم را آغاز کرد. این سریال برخلاف سریال های قبلی از داستان آیتمی سرچشمه می گرفت و هر قسمت موضوع خاص خودش را داشت و به یکی از معضلات جامعه اشاره می کرد. این سریال با طیف وسیعی از بازیگران طنز همراه بود (۶۷ بازیگر). در حالی مهران مدیری در این سریال مجری گری کرد که از آخرین تجربه او در این زمینه در مجموعه طنز ۸۰ ؛ دوازده سال گذشته بود. مهران مدیری در سال ۱۳۸۷ در برنامه مثلث شیشه ای زمانی که مجری برنامه، رضا رشیدپور، از وی پرسید که دوست دارد چه کاری بسازد که تا حالا نساخته در پاسخ گفت دوست دارم در آینده کاری بسازم که هم طنز باشد و هم معضلات جامعه را بیان کند حالا به نظر می رسد شوخی کردم همان کاری باشد که مهران  مدیری در سال ۸۷ حرفش را می زد.

مهران مدیری

بازگشت مهران مدیری به تلویزیون

در آخرین لحظات سال ۱۳۹۲ در شبکه ۳سیما در برنامه ۳ ستاره که مهران مدیری نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد در سریال های شب های برره و مرد هزار چهره شده بود در این برنامه حاضر شد و بعد از ۶ سال دوری از تلویزیون دوباره به تلویزیون  برگشت و دو جایزه دریافت کرد. مهران مدیری در این برنامه گفت در اوایل سال ۹۳ به تلویزیون برمی گردد به ۳ دلیل:

من فرزند تلویزیون هستم و عمده زندگیم و همچنین مهمترین آثارم رو در تلویزیون انجام دادم و هیچوقت نمیشه از تلویزیون رفت و دیگر برنگشت.

شبکه نمایش خانگی قابل مقایسه با تلویزیون نیست برای اینکه من یک مخاطب ۸۰ میلیونی رو عوض کردم با یک مخاطب ۴ میلیونی که این منو بسیار آزار داده تو این سال های اخیر فعالیتم در دنیای طنز.

برای این که احساس می کنم مردم به شدت نیاز دارن به حال خوب ؛ خنده، و به لحظات شاد و این تنها کاریه که از دست من بر می آید و فکر می کنم وقتشه برگردم و این وظیفه رو انجام بدم.

مهران مدیری و احسان علیخانی

در حاشیه ۱

مهران مدیری مجموعه تلویزیونی در حاشیه۱ با نام سابق (اتاق عمل) را شروع به ساخت کرد ، طراحی صحنه و لباس مهران مدیری از مهرماه  ۱۳۹۳ آغاز شد. از ابتدا با حاشیه هایی (مخالفت گسترده از سوی نهادهای حامی پزشکان) در ساخت همراه بود و مدتی هم ضبط و تصویربرداری آن متوقف شد که بدنبال این حاشیه ها با تغییراتی در متن فیلمنامه از شش فروردین ۹۴ شروع شده است ، این مجموعه تلویزیونی چهارمین سریال مهران مدیری در دههٔ ۱۳۹۰ و اولین سریال او پس از بازگشت به تلویزیون است.

عطسه

سال ۱۳۹۴ مهران مدیری خبر از سریالی با نام (عطسه) داد. گفته می شد سریال (عطسه) شامل آیتم های مختلف طنز می باشد که دارای موضوعات اجتماعی است و دارای ۱۰ قسمت می باشد که قرار بود در هر بازهٔ زمانی مشخص (هر دو هفته یکبار) از هفتهٔ اول تیرماه، یک قسمت از آن وارد شبکه نمایش خانگی شود.

دورهمی

مجموعه دورهمی با نام اولیه زعفرون در نوروز ۱۳۹۵ شروع به کار کرد. این مجموعه به سرعت توانست مخاطبان را به خود جذب کند تا جایی که بسیاری از کارشناسان پیش بینی کردند که  به زودی جای خندوانه رامبد جوان را خواهد گرفت.

مهرام مدیری و دورهمی

مهران مدیری در سینما:

۱- دیدار در ۱۳۷۷

۲- توکیو بدون توقف در ۱۳۸۱

۳-همیشه پای یک زن در میان است در ۱۳۸۶

۴-دایره زنگی در ۱۳۸۶

۵- تهران ۱۵۰۰ (انیمیشن) در ۱۳۹۰

۶- پل چوبی در ۱۳۹۰

کارهای تلویزیون مهران مدیری

 1. سریال مشت های کوچک  ۱۳۷۱
 2. سریال حکایت ها  ۱۳۷۱
 3. سریال پندها و اندرزها – ۱۳۷۱
 4. سریال نوروز ۷۲ – ۱۳۷۲
 5. سریال باغ گیلاس   ۱۳۷۲
 6. سریال پرواز ۵۷   ۱۳۷۲
 7. سریال ساعت خوش  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۳
 8. سریال سال خوش  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۴
 9. سریال نوروز ۷۶  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۶
 10. سریال جنگ۷  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۷
 11. سریال ببخشید شما  مجری/کارگردان – ۱۳۷۸
 12. سریال پلاک ۱۴  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۸
 13. سریال ۹۰ شب  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۹
 14. سریال طنز ۸۰   مجری/تهیه کننده/کارگردان  ۱۳۸۰
 15. سریال دردسر والدین  بازیگر  ۱۳۸۰
 16. سریال پاورچین  بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۱
 17. سریال نقطه چین  بازیگر/طراح صحنه و لباس/کارگردان  ۱۳۸۲-۱۳۸۳
 18. سریال جایزه بزرگ  بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۳
 19. سریال شب های برره   بازیگر/خواننده/کارگردان  ۱۳۸۴
 20. سریال باغ مظفر   بازیگر/خواننده/کارگردان  ۱۳۸۵
 21. سریال مرد هزارچهره    بازیگر/کارگردان/مجری طرح  ۱۳۸۷
 22. سریال مرد دوهزارچهره بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۸
 23. سریال در حاشیه ۱
 24. سریال در حاشیه ۲
 25. دورهمی

شبکه خانگی

 1. سریال گنج مظفر               ۱۳۸۵
 2. بمب خنده                       ۱۳۸۷
 3. سریال قهوه تلخ       ۱۳۸۸–۱۳۹۱
 4. (فصل سوم)                    ۱۳۹۱
 5. سریال ویلای من               ۱۳۹۱
 6. سریال شوخی کردم          ۱۳۹۲
 7. سریال عطسه                  ۱۳۹۴

مهران مدیری در تئاتر

 1. خرگوش                           ۱۳۵۳
 2. شوخی                            ۱۳۵۶
 3. تلگراف                             ۱۳۵۸
 4. پلنگ نادان                        ۱۳۶۲
 5. یک طنز و یک غم آوا            ۱۳۶۴
 6. ساعت عمو اسکندر             ۱۳۶۶
 7. آرسنال                            ۱۳۶۷
 8. پانسیون                           ۱۳۶۸
 9. سیمرغ                            ۱۳۶۹
 10. هملت                             ۱۳۷۰
 11. واسکودوگاما                     ۱۳۷۱
 12. موشها و آدمها                   ۱۳۷۱
 13. کیسه بوکس                     ۱۳۷۱

فعالیت موسیقی مهران مدیری

 1. کاست برای کودکان                            ۱۳۷۲
 2. کاست (دلتنگی ها)                           ۱۳۷۸
 3. آلبوم (از روی سادگی)                        ۱۳۷۹
 4. خوانندگی تیتراژ فیلم هم نفس               ۱۳۸۲
 5. خوانندگی تیتراژ سریال مهر و ماه            ۱۳۸۳
 6. خوانندگی تیتراژ سریال شب های برره      ۱۳۸۴
 7. خوانندگی تیتراژ سریال باغ مظفر             ۱۳۸۵
 8. خوانندگی تک آهنگ در آلبوم “دارکوب       ۱۳۸۹
 9. خوانندگی تیتراژ سریال قهوه تلخ             ۱۳۸۹
 10. خوانندگی تیتراژ سریال قهوه تلخ             ۱۳۹۱
 11. خوانندگی تیتراژ سریال دورهمی             ۱۳۹۴
 12. خوانندگی تیتراژ سریال زعفرانی             ۱۳۹۴

جوایز و افتخارات مهران مدیری

نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم همیشه پای یک زن در میان است ۱۳۸۶

 1. تندیس حافظ  ۱۳۸۶
 2. تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون برای مجموعه های مرد دو هزار چهره و قهوه تلخ  ۱۳۹۰

دکترای افتخاری مهران مدیری

دانشگاه لیبرتی آمریکا (American Liberty University) به پاس انجام فعالیت های هنری وانسانی، به مهران مدیری مدرک دکترای افتخاری اهدا کرد و  مراسم اهدای دکترا به مدیری در ۲۱ تیرماه ۱۳۹۰ (۱۲ ژوئن ۲۰۱۱) در دانشگاه لیبرتی واقع در لس آنجلس برگزار شد که مهران مدیری به دلیل ضبط ادامه مجموعه قهوه تلخ نتوانست در این مراسم حضور داشته باشد  و در این مراسم، دکتر رونالد برینر به نمایندگی از مهران مدیری این مدرک افتخاری  را دریافت کرد و حمید سلطانی آن را در ایران به مهران مدیری داد.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است