عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
خانه » مذهبی و اعتقادی » عمومی » فواید خواندن زیارت عاشورا

فواید خواندن زیارت عاشورا

فواید خواندن زیارت عاشورا

زیارت عاشورا

سند زیارت عاشورا : درباره زیارت عاشورا؛ روایات فراوانی وجود دارد. امام محمد باقر( علیه السلام) این زیارت را به یکی از یارانش به نام علقمه بن محمد حضری آموزش داده است.( کامل الزیارات، صفحه ۸۰، بحار الانوار،جلد۱۰۱،صفحه۲۹۰)

از آنجا که زیارت نوعی اعلام موضع در مشخص کردن خط فکری است و آثار سازنده عجیبی دارد، آنچه به عنوان متن زیارتی خوانده می‌شود از نظر محتوی و جهت دهی ، از حساسیتی ویژه برخوردار است. به همین جهت ائمه اطهار(علیهم السلام) با آموختن نحوة زیارت به یاران خود، به این عمل سازنده جهت و غنای بسیار بیشتری بخشیده‌اند.زیارت عاشورا ؛ که از تعالیم امام باقر (علیه السلام)است، به سبب آثار سازندة فردی و اجتماعی و بیان مواضع فکری و عقیدتی شیعه و نشانه گرفتن خطر انحراف اهمیت خاصی دارد.

زیارت عاشورا

دست آورد های زیارت عاشورا

۱-ایجاد پیوند معنوی با خاندان عصمت و طهارت  و تشدید علاقه و محبت به اهل(ص) ؛ مانند (فراز اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد).

۲- پیدا شدن  روحیه ظلم ستیزی ؛ یعنی تکرار لعن و نفرین بر ستمگران و کسانی که به امام حسین علیه السلام ظلم روا داشتند ، ولو با اعلام برائت و نفرت از ستمگران و ابراز محبت به پیروان حق (خاندان محمد) که پایه های ایمان را محکم می‌کند.

۳- دور شدن از خط انحراف و اعلام بیزاری از دشمنان آل محمد (ص)

۴- رواج دادن روحیه شهادت طلبی و ایثار و فداکاری در راه خداوند متعال

۵- درس آموختن و الگو گرفتن از شهدای دشت کربلا

فواید خواندن زیارت عاشورا  در روایاتی است از جمله این‌که آمده است : در نجم ثاقب در ذیل حکایت تشرف جناب حاج سید احمد رشتی به ملاقات امام زمان (عج)  ارواحنا لک الفدا در سفر حج  رفتند و فرمایش آن حضرت به او که چرا شما  زیارت عاشورا نمی‌خوانید عاشورا عاشورا عاشورا

زیارت عاشورا و پاداشی بزرگ

صالح پسر عُقْبه، از یاران امام محمد باقر  علیه‌السلام به نقل از پدرش می‌گوید : امام باقر(ع)  فرمودند : (کسی که در روز عاشورا ، از نزدیک قبر امام حسین علیه‌السلام را با چشم گریان زیارت کند، خداوند پاداش بزرگی به او عطا می کند). عُقبه به امام عرض کرد : (جانم به قربانت! اگر کسی امکان حضور در کربلا و حرم مطهّر آقا سید الشهدا را در روز عاشورا نداشته باشد و بخواهد از راه دور او را زیارت کند، تکلیف او چیست؟) امام فرمودند : (پیش از ظهر در جای بلندی بایست و پس از اشاره به سوی مرقد آن حضرت بر امام حسین (ع) سلام بده و بر ستمگران و قاتلان او لعن و نفرین بفرست . سپس دو رکعت نماز زیارت بخوان و هر چه می‌توانی بر مصیبت امام گریه کن . اهل خانواده خود  را نیز بر این عمل سفارش فراوان کن). آن‌گاه در پایان افزودند: (من ضمانت می‌کنم هر کسی این کار را انجام دهد، خداوند پاداش یاد شده را به او بدهد).

زیارت عاشورا

وعده خداوند و حضرت محمد (ص)

صفوان از یاران امام جعفر صادق (ع) می‌گوید: امام جعفر صادق (ع) با اشاره به سوی قبر امام حسین علیه‌السلام ، این زیارت (زیارت عاشورا) را خواند و پس از آن دو رکعت نماز خواندند. آن‌گاه فرمود : (هر وقت حاجت و گرفتاری‌ای داشتی ؛ در هر جا که هستی ؛ این زیارت و دعای پس از آن را بخوان و از خداوند حاجتت قلبی خود را بخواه. بدون شک خدا و پیامبرخدا(ص) به وعده خویش عمل می‌کنند و نیاز های  تو را برمی‌آورند).

زیارت عاشورا راهی برای رسیدن به امام حسین (ع)

برای رسیدن به محبت ؛ عشق و علاقه امام حسین (ع) هم راه‌های زیادی وجود دارد، اما راهی که سریع‌ تر می‌توان به وسیله آن به بارگاه سرور و سالار شهیدان راه یابید و جزو شیفتگان و عشاق آقا سیدالشهدا (ع) شوید، از طریق قرائت زیارت عاشورا و به ویژه مداومت به خواندن این زیارت شریف است.

زیارت عاشورا از احادیث قدسی است و روایت صفوان در مورد زیارت عاشورا، بیان شده است، این امر است که جبرئیل امین این زیارت را از طریق خداوند متعال برای حضرت محمد(ص) قرائت کرد و این زیارت از طریق معصومان (ع) به امام محمد باقر (ع) رسید و از طریق این امام معصوم (ع) به دست شیعیان ومحبین اهل بیت عصمت و طهارت(ع) رسیده است.

رفع مشکلات به واسطه خواندن زیارت عاشورا

امام جعفر صادق (ع) به صفوان می‌فرماید (زیارت عاشورا را بخوان و از آن مواظبت کن ، به درستی که من چند خیر را برای خواننده آن تضمین می‌کنم؛ اول  زیارتش قبول شود ؛ دوم سعی و کوشش وی شکور باشد ؛ سوم حاجات او هرچه باشد از طرف خداوند بزرگ برآورده شود و نا امید از درگاهش برنگردد ؛ زیرا خداوند بر  وعده خود را خلاف نمی‌کند). (بحارالانوار ،جلد۹۸ ،صفحه ۳۰۰).

امام صادق (ع) به صفوان می‌فرماید: (هر گاه حاجتی داشتی، این زیارت را بخوان که برآورده می‌شود).

زیارت عاشورا و فواید زیارت عاشورا

زیارت عاشورا یک حدیث قدسی

محدّث نوری ؛ از استادان مرحوم شیخ عباس قمی می‌گوید : (در فضل و مقام زیارت عاشورا همین بس که از سِنخ دیگر زیارت‌ها و ادعیه نیست که به ظاهر از انشا و املای معصومی باشد. هر چند از قلوب پاک ایشان چیزی جز آنچه از عالم بالا به آنجا برسد ؛ بیرون نمی‌آید ؛ ولی این زیارت از سنخ احادیث قُدسیه است که به همین ترتیب زیارت و لعن و سلام و دعا از خدای متعالی به جبرئیل امین و از او به خاتم النبیین حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم رسیده است و به حسب تجربه، مداومت به آن در چهل روز یا کمتر، در برآوردن حاجات و رسیدن به مقاصد و دفع دشمنان بی‌نظیر است).

زیارت عاشورا

مداومت بر خواندن زیارت عاشورا

آیت اللّه شبیری زنجانی، از مراجع تقلید می گویند : (یکی از چشم‌های فرزند آقای حاج سید محمد بجنوردی بر اثر اتفاقی  نابینا شده بود و به نظر دکترها حتی دکترهای خارج از کشور  به علت رشد آن عارضه؛ چشم دیگرش نیز نابینا می‌شد، ولی آن شخص شفا پیدا کرد . یکی از بستگان ایشان، سیدالشهداء (ع) را در عالم رؤیا دید که به وی فرمود : (ما به جهت اینکه او به زیارت عاشورا مداومت ورزید؛ سلامتی چشم دیگرش را از خداوند متعال گرفتیم).

شهید بزرگوار دستغیب  آورده است که : فقیه زاهد عادل مرحوم شیخ جواد بن شیخ مشکور عرب که یکی از اجله علماءو فقهاء نجف اشرف بوده ؛ در شب ۲۶ صفر ۱۳۳۶در نجف اشرف ملک الموت را در خواب می‌بیند پس از سلام از او می‌پرسد از کجا می آیید ؛ عزرائیل می‌فرماید : از شیراز، رفتم روح میرزا ابراهیم محلاتی را قبض کردم ، عرض می‌کند: روح میرزا ابراهیم در عالم برزخ در چه حالی است؟

می‌فرماید : خیلی خوب ؛ در بهترین باغهای عالم برزخ است و خداوند هزار فرشته را برای خدمتگزاری او تعیین کرده ، سؤال کرده : چه عملی انجام داده که به این مقام و منزلت رسیده؟ آیا به خاطرمقام علمی و تدریس و تربیت شاگرد است؟ فرموده : خیر ، پرسیدند : به خاطر نماز جماعت و رساندن احکام به مردم بوده است؟ فرموده: خیر، سؤال کردند : پس برای چهاین مقام را نزد خداوند پیدا کرده است؟ فرمودند : برای خواندن زیارت عاشورا ، و مداومت بر آن چون محلاتی در سی سال آخر عمرش زیارت عاشورا را ترک نفرمده و هر روزی که به سبب بیماری و یا امر دیگری که نمی‌توانسته بخواند نایب می‌گرفته است .

شیخ از خواب بیدار می‌شود و فردای آن شب به منزل آیت الله میرزا محمد تقی شیرازی می‌رود و خواب خود را برای ایشان بیان می‌کند ؛ مرحوم میرزا محمد تقی گریه می‌کند ؛ از ایشان سؤال می‌کنند چرا گریه می‌کنند؟ می‌فرماید: محلاتی از دنیا رفت ! و او استوانه فقر بود ، می‌گویند: شیخ خوابی دیده معلوم نیست واقعیت داشته باشد ؛ میرزا می‌فرماید : آری خواب است ؛ اما خواب شیخ مشکور است ، نه فردی عادی و فردای آن روز تلگراف فوت محلاتی به نجف مخابره می‌شود و صدق خواب شیخ مشکور آشکار می‌گردد.

پس از این نکته در میابیم که مداومت بر زیارت عاشورا بسیار تاکید شده و موجب نورانی شدن قبر در شب اول قبر است.

همیشه با زیارت عاشورا

صاحبان بصیرت، همیشه به خواندن زیارت عاشورا توجه داشتند و آن را به دیگران نیز سفارش می‌کردند. مرحوم شیخ رجبعلی خیاط که حالات معنوی او مشهور خاص و عام است، در توسل به اهل بیت عمت و طهارت علیه‌السلام به زیارت عاشورا تأکید بسیار  داشت و می‌فرمود: (در عالم معنا به من توصیه کرده‌اند که زیارت عاشورا بخوان). وی به دیگران نیز سفارش می‌کرد: (تا زنده‌ هستید  زیارت عاشورا را از دست ندهید و بر خواندن آن مداومت فرمایید).

 زیارت عاشورا و فواید زیارت عاشورا

زیارت عاشورا از نظر معصومین

امام  محمد باقر علیه‌السلام :

(اگر مردم می‌دانستند در زیارت مزار امام حسین علیه‌السلام چه فضیلتی است، از شوق آن جان می دادند).

امام جعفر صادق (ع) می فرمایید :
(هر کس دوست دارد روز قیامت؛ بر سر سفره‌های نور بنشیند، باید از زائران امام حسین علیه‌السلام باشد).

امام جعفر  صادق (ع) می فرماید :

(زیارت امام حسین علیه‌السلام را فرو نگذار که خداوند عمرت را طولانی و روزی‌ شما را زیاد می‌کند و زندگی باسعادت و مرگ با شهادت به تو می بخشد).

امام جعفر  صادق (ع) می فرماید :

(زیارت قبر امام حسین علیه‌السلام ، از برترین اعمال است).

امام جعفر  صادق (ع) می فرماید :

(کسی که خدا خیرخواه او باشد، محبت حسین ابن علی (ع) و شوق زیارتش را در دل او می‌اندازد).

امام رضا (ع) می فرماید  :

(روز شهادت حسین ابن علی علیه‌السلام دیدگان ما را مجروح و اشک ما را روان ساخت).

 

زیارت عاشورا برای فرج امام زمان (عج)

همانطور که دیدید خواندن زیارت عاشورا از معصومین علیهم السلام بسیار تاکید شده و یک کلید برای برطرف کردن حاجات است. چرا که دعای صد در صد مستجاب است و تمامی سلام ها و لعن و نفرین های آن سریع الاجابه است ، فلذا این زیارت را به نیت فرج امام زمان (عج) بخوانید و از خداوند فرج منتقم خون امام حسین را به واسطه خواندن این دعا بخواهید.

شما هر حاجتی که دارید به نیت فرج امام زمان (عج) یه چله زیارت عاشورا بردارید ان شالله که حاجت روا شوید.

زیارت عاشورا

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

  1. بسیار عالی… التماس دعا

  2. السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین
    التماس دعای فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است