کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
خانه » مذهبی و اعتقادی » عمومی » سر نوشت ابن ملجم مرادی و قطام

سر نوشت ابن ملجم مرادی و قطام

سرنوشت ابن ملجم مرادی

ابن ملجم مرادی (لعنت الله علیه) که دارای نسبی عربی و از قبیله بنی مراد بود ؛ قرآن و اسلام را از معاذ پسر جبل یاد گرفت  و در پی آن عمروعاص (لعنت الله علیه) را در امر فراگیری قرآن یاری داد و در فتح مصر همراه عمروعاص قرار گرفت ، پس از فتح مصر ؛ ابن ملجم مدتی در آن سرزمین به تعلیم قرآن و فقه پرداخت و پس از به خلافت رسیدن امیر المومنین علی(ع) ، ابن ملجم با امام بیعت نمود و در جنگ جمل حاضر شد ولی پس از ماجرای حکمیت به گروه خوارج پیوست و در پی آن ابن ملجم مرادی، عمرو پسر بکیر و برک پسر عبدالله گردهم آمدند و در مکه تصمیم خود را گرفتند که در شب قدر ، امام علی(ع) ؛ معاویه و عمروعاص را به قتل برسانند و از این رو ابن ملجم راهی کوفه شد و در آنجا عاشق دختری زیباروی به نام (قطام) که لعنت خداوند بر او باد گردید!

(حوادث الایام : ۲۲۱)

قصاص ابن ملجم مرادی

قطام که بود ؟

بنا بر آنچه که در منابع تاریخی اعلام شده است ، قطام ، دختر علقمه بن شحنه عدی از قبیله تیم الرباب بوده است به نحوی که از صورت زیبا و چهره ی دلربا برخوردار بود ، قطام را شهره شهر کرده بوده به طوری که او را (ماه روی کوفه) لقب داده بودند، ولی او از کسانی بود که بعد از واقعه نهروان (جنگ با خوارج) و کشته شدن ۲ برادر و پدرش در زمره مخالفان امام علی (ع) قرار گرفت. او دختری حیله گر ، مکار و همیشه در پی  انتقام خونی از قاتلان پدر و برادرش بود و به نقلی او به همراه حزب قائم ؛ که به رهبری عبدالله بن وهب راسبی بود ؛ جنگ با امام علی (ع) را جهاد، و خون آن حضرت را مباح می دانستند، از این رو پس از ملاقات ابن ملجم مرادی با قطام، قطام وی را ترغیب نمود و با وعده های پوک (ازدواج) وی را در کار خود استوارتر نمود.

(تاریخ خمیس : ۲۸۱ ، خوارج : ۱۰۲)

لعنی عجیب برای ابن ملجم مرادی

در روایتی از امام جعفر صادق (ع) آمده است که پیامبر خدا (ص) فرموده اند: در شب معراج چون به آسمان پنجم رسیدم صورت علی بن ابی طالب (ع) را در آنجا رویت کردم. گفتم : ای جبرئیل ، این چه صورتی است؟
عرض کرد : ای محمد ، فرشتگان خواهش کردند که از مشاهده جمال امیر المومنین علی (ع) بهره ببرند و عرض کردند: خداوندا ، فرزندان آدم در دنیا هر صبح و شب به مشاهده ی جمال امام علی (ع) مشغول هستند ، پس ما را نیز به زیارت و دیدن چهره ی ایشان ، به مقداری که اهل دنیا به این سعادت دسترسی دارند، بهره مند بفرما.
پس خداوند صورت آن حضرت را از نور مقدس خود خلق کرد و صورت امام علی (ع) نزد ایشان است که در شب و روز او را زیارت می کنند و هر بامداد از مشاهده ی چهره ایشان  بهره مند می گردند.
آنگاه امام جعفر صادق (ع) فرمود : هنگامی که ابن ملجم مرادی (لعنت الله علیه)  ضربت خود را بر سر مبارک آن حضرت فرود آورد ؛ مانند همان ضربت بر صورتی که نزد فرشتگان بود نقش بست و پس از آن هر بامداد و شامگاه که ملائکه آن صورت را زیارت می نمودند ؛ بر ابن ملجم لعنت می فرستند و این امر به طور پیوسته تا روز قیامت ادامه دارد.

(حیات القلوب : ۲۸۲ ؛ قطره ای از معجزات چهارده معصوم : ۱۲۱)

قصاص ابن ملجم مرادی و قطام

در تاریخ آمده است که مولای موتقیان  علی (ع) در آخرین لحظات زندگی به مدارا کردن با ابن ملجم فرزندانش را وصیت نمود  و پس از شهادت امام علی (ع) ؛ ابن ملجم را برای قصاص نزد امام حسن مجتبی (ع) آوردند و ایشان نیز با یک ضربه شمشیر ابن ملجم مرادی (لعنت الله علیه) را قصاص کردند و این واقعه در ۲۱ رمضان رخ داد و چنانچه مشهور است ام الهیثم دختر اسود نخعی جنازه ی او را گرفته، و آن را به آتش کشید.

(ارشاد، جلد۱: ۲۲؛ بحارالانوار، جلد۴۲: ۲۳۲، ۲۴۶، ۲۹۸)

و اما قطام دختری که لقب زیباروی کوفه را یدک می کشید عاقبتی بهتر از ابن ملجم نیافت به نحوی که آمده است پس از کشته شدن ابن ملجم ؛ مردم به سوی قطامِ ملعونه فاسقه هجوم آوردند و او را با شمشیر به درک فرستادند و جنازه اش را بیرون کوفه به آتش کشیدند.

(بحارالانوار، جلد۴۲ :   ۲۹۸ ؛ انوار العلویة : ۳۹۰ ؛ نفائح العلام : ۴۱۰)

قصاص ابن ملجم مرادی و قطام

قبر ابن ملجم مرادی

درباره ی مکان و جایگاه قرار گرفتن قبر ابن ملجم ملعون  از ابن بطوطه ، سیاح معروف نقل شده است که : هنگامی که به کوفه مسافرت کردم ، در غربی جبانه کوفه ، در زمینی سرتاسر سفید، زمینی بسیار سیاه رنگ دیدم و از روی کنجکاوی دلیل  آن را پرسیدم ؛ و چون به تحقیق مشغول شدم مردم آن دیار گفتند : اینجا قبر ابن ملجم ملعون قاتل امیرالمومنین علی (ع) ؛ است و عادت اهل کوفه این است که هر سال هیزم زیادی در سر قبر ابن ملجم جمع می کنند و به مدت ۷ روز آن ها را در این مکان می سوزانند.

(رحلة ابن بطوطه : ۱۴۷ ، نفائح العلام : ۴۰۹ ، تقویم شیعه : ۲۹۳)

مسلمان شدن یک نفر با دیدن عذاب ابن ملجم مرادی

یکی از عذاب های ابن ملجم ملعون  پس از به درک واصل شدن او ، که از سوی خداوند نازل گردید، توسط پرنده ای صورت می گرفت ، به نحوی که شیخ راوندی با استناد از حسن بن محمد ؛ معروف به ابن رفا ؛ در کوفه نقل شده است : یک روز وقتی در مسجدالحرام بودم دیدم مردم در مقام حضرت ابراهیم (ع) جمع شده اند و در آن جا یک مرد نشسته بود. از مردم سؤال کردم که آن مرد کیست؟ به من گفتند : آن یک راهب است که به دین اسلام روی آورده است.
راوی می گوید : به او نزدیک شدم و یک پیرمرد با عبای پشمی را دیدم که در مقام حضرت ابراهیم نشسته بود و شنیدم که می گفت : من رئیس راهبان در صومعه هستم . روزی پرنده ای شبیه عقاب دیدم که یک قسمت از بدن یک نفر را از حلقومش را بیرون انداخت ؛ پس قسمت دیگرش را بیرون انداخت تا وقتی که آن ها تبدیل به یک انسان کامل شدند . پس من از آن شخص سؤال کردم : تو کی هستی؟ هیچ جوابی به من نداد. به او گفتم : تو را قسم می دهم به آن کسی که تو را آفرید، به من بگو تو چه کسی هستی؟
او گفت: من ابن ملجم مرادی هستم ؛ به او گفتم تو چه گناهی نموده ای که به طور پیوسته تکه های بدنت را این پرنده پس می اندازد و مجدد از هم جدا کرده و فرو می برد؟
به من گفت : من قاتل علی بن ابی طالب(ع) هستم ، و به خاطر همین خداوند این پرنده را قرار داده تا هر روز با این کار مرا عذاب نماید.
راهب می گوید : در حال حرف زدن بودیم که یکباره همان پرنده آمد و آن را قطعه قطعه برداشت تا وقتی که همه ی قسمت های او را برداشت و من منتظر شدم تا وقتی که پرنده پایین آمد و آن را آورد و مجدد از بدن خود تکه های او را خارج نمود. پس از او سوال کردم : علی بن ابی طالب (ع) کیست؟ جواب داد : علی بن ابی طالب (ع) پسر عمو و وصی پیامبر خدا(ص) ؛ حضرت محمد مصطفی (ص) است.

(مدینة المعاجز ؛ جلد ۱: ۵۴۴ ؛ حدیث ۵۴۰)

ابن ملجم مرادی

اوصاف قاتل حضرت علی(ع) از زبان خودش

آورده اند که ابن ملجم مرادی هنگامی به شهر کوفه آمد در خانه اشعث کندی ملعون سکنی گزید و از روزی که در لشکر امیر المومنین علی(ع) بود سخن گفت : زمانی که برای گرفتن مواجب و بیت المال نزد خلیفه مسلمین علی (ع)  حاضر شدم ایشان از نصب و خانواده من پرسیدند و من اهل و خانواده خود گفتم ، حضرت درنگی کرد و گفت پسر ملجم این را بدان که من بدست شقی ترین و منفور ترین کس نزد خدا به شهادت می رسم و عذابی سخت در انتظار قاتل من است.

ابن ملجم مرادی قاتل علی

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

  1. خداوند لعنتش کنه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است