باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
خانه » روانشناسی » تربیت فرزند » بهترین برخورد با جیغ کودکان

بهترین برخورد با جیغ کودکان

راهکارهایی برای مقابله با جیغ زدن کودکان

یکی از دغدغه های والدین بعد از بچه دار شدن جیغ زدن کودکانشان است و همیشه به دنبال این هستند که به نحوی از جیغ زدن کودکان جلوگیری کنند ، اما به دلیل عدم آگاهی در این مورد اقدام به کارهایی می کنند که نه تنها این مورد را حل نمی کند بلکه باعث تشدید این مورد می شود.

باورهای غلط در مورد جیغ زدن کودکان

مادرم می‌گفت هر وقت جیغ  و داد می کنه ، دعواش کن ؛ یکی از دوستانم هم توصیه کرد هر وقت پسرت جیغ و فریاد راه انداخت، تو با صدای بلند‌تر سرش فریاد بزن تا صدایش را بیاورد پایین، اما پیشنهاد همسرم این بود که زود بغلش کن و خواسته‌اش را برآورده کن ، باوجود همه این توصیه‌ها، هنوز نمی‌دانم برخورد مناسب با جیغ پسرم چیست؟ شاید یکی از دغدغه‌های اصلی والدین نیز همین موضوع باشد که چگونه باید با رفتارهای آزاردهنده کودکشان مانند جیغ‌زدن برخورد کنند. در واقع بسیاری از رفتارهای کودکان معانی خاصی دارد که برخی والدین نمی‌توانند آن را درک کنند ، فو‌ق‌تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان درمورد علت‌های جیغ زدن کودکان و نحوه برخورد با آن برایمان توضیح داده‌اند.

جیغ زدن کودکان

جیغ زدن کودکان در سنین مختلف چه دلیلی دارد

معمولا در هر سنی جیغ‌زدن معنا و مفهوم خاصی را دارد. مثلا در سنین زیر یک سال، جیغ‌زدن می‌تواند راه ارتباطی شیرخوار با مادرش باشد ، در حقیقت کودک با این کار نشان می‌دهد خواهان ارتباط با مادر خود است. بعد از ۴ تا ۵ ماهگی ، این جیغ‌ها ممکن است همراه با گریه‌ شدید باشد و معمولا کودک در زمان خستگی، گرسنگی، درد و یا کثیف‌ بودن جایش جیغ می‌زند. اغلب یک مادر آگاه می‌تواند تشخیص دهد گریه‌های مختلف کودک زیر یک سال چه دلیلی دارد. به طور کلی گریه همراه با جیغ این کودک به دلیل اتفاقی است که برایش افتاده و برای برقراری ارتباط با والدین خود به‌خصوص مادر جیغ می‌زند اما از سنین ۱۵ ماهگی که سخت‌ترین سن تربیت کودکان است و به آن سنین نوپایی گفته می‌شود، کودک یک سلسله رفتار که آن را (قشقرق) می‌نامیم ، بروز می‌دهد. این رفتار شامل جیغ‌زدن، فریاد کشیدن، پا به زمین کوبیدن، سر به زمین یا دیوار‌ زدن یا خود زنی همراه با گریه است. قشقرق به پا کردن معمولا از سنین ۱۵ ماهگی شروع می‌شود و تا ۳ سالگی ادامه پیدا می‌کند و اغلب به منظور دستیابی به خواسته‌ای است که والدین در مقابل آن پافشاری می‌کنند. در این سنین جیغ به دلیل بیماری، گرسنگی و تشنگی نیست.

جیغ زدن کودکان

آیا می‌توان گفت در برخی مواقع جیغ زدن کودکان فقط برای جلب توجه و محبت والدین است؟

بله، در سنین ۲ الی ۳ سالگی که سن استقلال‌ طلبی کودکان به حساب می آید و تصور می‌کنند مرکز همه دنیا هستند و به نحوی همه دنیا مال آنهاست و همه باید به آنها توجه کنند، ممکن است کودک کاملا بی‌‌دلیل جیغ و فریاد راه بیندازد تا توجه دیگران را به خودش جلب کند. در این موارد والدین باید زمانی که کودک به دلیل ناموجه ، جیغ و فریاد راه می‌اندازد، به او بی‌توجه باشند، چون اگر هر زمانی که قشقرق به راه انداخت والدین خواسته‌اش را برطرف کنند، یاد می‌گیرد، با این روش می‌تواند توجه و محبت آنها را به دست آورد و این رفتار در او تقویت می‌شود . والدین باید توجه و محبت کافی به فرزندشان داشته باشند به‌خصوص در زمان‌هایی که رفتار مناسب دارد ولی هنگامی که بی‌مورد جیغ می‌زند، به او توجه نکنند و به نحوی حواس کودک خود را پرت کنند و خاصه های او را کاملا منطقی بر طرف کنند ، و هر چه خواست در اختیارش قرار ندهند.

آیا جیغ زدن کودکان می توان از نشانه های بیماری یا اختلالات روانی باشد؟

خیر ، به‌طور طبیعی کودکان بین سنین ۱۵ ماهگی الی ۳ سالگی قشقرق به پا می‌کنند و جیغ و فریاد به راه می‌اندازند که نمی‌تواند نشانه اختلال روانی و یا بیماری یا ناهنجاری رفتاری باشد. در حقیقت طرز رفتار والدین می‌تواند رفتار کودکان را تنظیم کند. بعد از ۳ الی ۵ سالگی جیغ و فریاد کودکان کمتر و کمتر می‌شود.

روش های برخورد جیغ زدن کودکان در سنین مختلف

قبل از یک سالگی چون جیغ و گریه کودک برای برقراری ارتباط با والدین است(مخصوصا مادر) و خواهان احساس امنیت ، و آرامش است، توصیه می‌شود تا شروع به جیغ‌زدن کرد، مادر او را در آغوش خود بگیرد. این کار باعث می‌شود ارتباط کودک با مادر همراه با احساس امنیت و دلبستگی بیشتری شکل بگیرد . تحقیقات متخصصین نشان داده است در آغوش گرفتن کودک به کم‌کردن جیغ و فریاد او بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود کودک شیرخوار احساس آرامش و اطمینان ‌کند بنابراین توصیه می‌شود وقتی کودک زیر یک سال شروع به گریه کرد ، سریع او را در آغوش بگیرید و خواسته‌اش را پاسخ دهید اما از سن یک سالگی به بعد، پاسخ به جیغ و فریاد کودک باید کمتر و با تاخیر صورت گیرد ؛ از ۱۵ ماهگی به بعد که سخت‌ترین سن برای تربیت کودکان ست، اگر والدین به خواسته کودک (نه) می‌گویند، بعد از جیغ و فریاد کودک هم نباید خواسته‌اش را برآورده کنند. بهتر است حواس او را پرت کنند و این کار موثر واقع می‌شود و مساله به خوبی و خوشی تمام خواهدشد. کودکان راحت‌ ، خوش‌‌خلق هستند،‌ انعطاف‌پذیرند و واکنششان به محرک‌ها طبیعی است و با اطرافیان راحت می توانند ارتباط برقرار می‌کنند. در مجموع مدیریت رفتار این بچه‌ها برای والدین ساده است، اما در مورد کودکان دشوار قضیه به مراتب سخت‌تر می‌شود و ممکن است به هیچ‌ وجه حواسشان پرت نشود ، کودکان سخت معمولا ۱۰ الی ۱۵درصد کودکان را تشکیل می‌دهند، بدخلق و بدقلق و غیرقابل‌ پیش‌بینی هستند و انعطاف‌پذیر نیستند. در این شرایط والدین باید با یکدیگر هماهنگ باشند و برای کودک نقش بازی کنند و نباید به جیغ کودک توجه خاصی کنند. وقتی بارها و بارها این بی‌توجهی والدین تکرار شود، کودک یاد می‌گیرد از درخواست نامعقول خود دست بردارد و نمی‌تواند نظر والدین خود را با جیغ زدن جلب کند.

آیا بی توجهی به جیغ زدن کودکان باعث لجبازی آنها می شود؟

بدیهی است در همه موارد توصیه نمی‌شود که والدین در مقابل خواسته کودک خود مقاومت کنند و به او بی‌توجه باشند. از سن ۲ سالگی که سن لجبازی کودک شروع می شود ، اگر بیشتر خواسته‌های او با واکنش منفی والدین مواجه شود و به همه خواسته‌هایش(نه) گفته شود، طبیعتا لجبازی‌اش هم بیشتر می‌شود. والدین آگاه می‌توانند تشخیص دهند کدام خواسته‌‌ فرزندشان را باید پاسخ دهند و در چه مواردی (نه) بگویند. در حقیقت داشتن مهارت‌های فرزند‌پروری در اینجا به والدین کمک می‌کند. اگر این مهارت‌ها را کسب نکرده‌اند یا قادر به کنترل فرزند خود نیستند، بهتر است از روان‌پزشک کودک کمک بگیرند.

برخی والدین تصور می‌کنند دعواکردن کودک یا دادزدن با صدای بلند‌تر بر سر او باعث می‌شود دیگر جیغ نزند.

خیر، دعوا کردن یا پرخاشگری هنگامی که کودک رفتار پرخاشگرانه نشان می‌دهد، رفتار پرخاشگرانه او را شدید تر می‌کند. روش‌های تنبیهی دیگر مانند محروم کردن کودک معمولا در سنین بالاتر استفاده می‌شود، بنابراین برای ادب‌کردن یا ساکت‌کردن کودکی که جیغ می‌زند، پرخاشگری یا داد زدن راه‌حل مناسبی نیست.

توصیه بسیار مهم برای پیش گیری از جیغ زدن کودکان

این مورد به طور کامل به والدین گرامی بر می گردد ، و برای تربیت کودک بسیار مهم است

۱- در محیط خانه آقا با خانم با آرامش با یکدیگر صحبت کنند و اصلا صدای خود را برای یکدیگر بلند نکنند چرا که کودکان همانند یک دوربین فیلم برداری رفتار آنها را ذخیره می کنند و همانند آنها عمل می کنند.

۲- به هنگام رانندگی اصلا در برابر تخلف دیگران با صدای بلند دادو فریاد نکنید چون کودکان الگو برداری میکنند.

۳- اصلا در بین کودکان با همسر خود مشاجره نکنید.

۴- از رفت و آمد با خانواده های که مشاجره در بین آنها عادی هست خودداری کنید.

۵- همیشه با فرزندان خود با آرامی صحبت کنید تا آرام بودن را از کودکی یاد بگیرند.

جیغ زدن کودکان

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است