برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
خانه » مذهبی و اعتقادی » زندگینامه ائمه اطهار » زندگینامه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

زندگینامه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

زندگینامه حضرت فاطمه معصومه (س)

نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت ، (معصومه) است . پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسى کاظم علیه السلام و مادر گرامیشان حضرت نجمه خاتون سلام الله علیها است . آن بانو مادر امام هشتم آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام  نیز هست . لذا حضرت معصومه سلام الله علیها با امام رضا (ع) از یك مادر هستند.

حضرت معصومه

تولد آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجرى قمرى در مدینه منوره واقع شده است. دیرى نپایید كه در همان سنین كودكى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون الرشید (لعنت الله علیه) در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش آقا على بن موسى الرضا علیه السلام قرار گرفت.

در سال ۲۰۰ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى(لعنت الله علیه) سفر تبعیدگونه امام رضا علیه السلام به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این كه كسى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند.

یك سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه سلام الله علیها به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده‌اى از برادران و برادر زادگان خود به طرف خراسان حركت كرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردمی واقع مى‌شد. این جا بود كه حضرت معصومه نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب سلام الله علیها پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى‌رساندند و مخالفت خود و اهل‌بیت علیهم السلام را با حكومت حیله‌گر بن العباس اظهار مى‌كرد. بدین جهت تا كاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده‌اى از مخالفان اهل‌بیت كه از پشتیبانى مأموران حكومت برخوردار بودند، سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت معصومه وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریباً همه مردان كاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت معصومه سلام الله علیها را نیز مسموم كردند.

به هر حال، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بیمار شدند و چون دیگر امكان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود . پرسید: از این شهر(ساوه) تا (قم) چند فرسنگ است؟ آن چه بود جواب دادند، فرمود: مرا به شهر قم ببرید ، زیرا از پدرم موسی ابن جعفر (ع) شنیدم كه مى‌فرمود: شهر قم مركز شیعیان ما است. بزرگان شهر قم وقتى از این خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال حضرت معصومه (س) شتافتند؛ و در حالى كه (موسى بن خزرج) بزرگ خاندان (اشعرى) زمام ناقه آن حضرت را به دوش مى‌كشید و عده فراوانى از مردم پیاده و سواره گرداگرد كجاوه حضرت معصومه (س) در حركت بودند، حدوداً در روز ۲۳ ربیع الاول سال ۲۰۱ هجرى قمرى حضرت معصومه (س)وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلى كه امروز (میدان میر) نامیده مى‌شود شتر آن حضرت در مقابل در منزل (موسى بن خزرج) زانو زد و افتخار میزبانى حضرت نصیب او شد.

آن بزرگوار به مدت ۱۷ روز در این شهر زندگى كرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با خداوند متعال بود. محل عبادت آن حضرت در مدرسه سِتّیه به نام (بیت النور) هم اكنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.

سرانجام در روز دهم ربیع الثانى و (بنا بر قولى دوازدهم ربع الثانى) سال ۲۰۱ هجرى پیش از آن كه دیدگان مباركش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فرو بست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند. مردم قم با تجلیل فراوان پیكر پاكش را به سوى محل فعلى كه در آن روز بیرون شهر و به نام (باغ بابلان) معروف بود تشییع نمودند. همین كه قبر مهیا شد در این كه چه كسى بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد دچار مشكل شدند، كه ناگاه دو تن سواره كه نقاب به صورت داشتند از جانب قبله پیدا شدند و به سرعت نزدیك آمدند و پس از خواندن نماز یكى از آن دو وارد قبر شد و دیگرى جسد پاك و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد تا در دل خاك نهان سازد.

آن دو نفر پس از پایان مراسم بدون آن كه با كسى سخن بگویند بر اسب‌هاى خود سوار و از محل دور شدند.

بنا به گفته بعضی از علما به نظر مى‌رسد كه آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار: امام رضا و امام جواد علیهماالسلام باشند چرا كه معمولاً مراسم دفن بزرگان دین با حضور اولیاء الهی انجام شده است.

پس از دفن حضرت معصومه سلام الله علیها موسى بن خزرج سایبانى از بوریا بر فراز قبر شریفش قرار داد تا این كه حضرت زینب فرزند امام جواد علیه السلام به سال ۲۵۶ هجرى قمرى اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا كرد و بدین سان تربت پاك آن بانوى بزرگوار اسلام قبله‌گاه قلوب ارادتمندان به اهل‌بیت علیهم السلام و دارالشفای دلسوختگان عاشق ولایت و امامت شد.

احادیثی در مورد حضرت معصومه (س)

امام جعفر صادق علیه السلام می فرمایند :

انّ للّه حرماً و هو مكه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدینة ألا و ان لامیرالمؤمنین علیه السلام حرماً و هو الكوفه الا و انَّ قم الكوفة الضغیرة ألا ان للجنة ثمانیه ابواب ثلاثه منها الى قم تقبض فیها اموأة من ولدى اسمها فاطمه بنت موسى علیهاالسلام و تدخل بشفاعتها شیعتى الجنة با جمعهم؛ خداوند حرمى دارد كه مكه است پیامبر حرمى دارد و آن مدینه است و حضرت على علیه السلام حرمى دارد و آن كوفه است و قم كوفه كوچك است كه از هشت در بهشت سه در آن به قم باز مى‌شود – زنى از فرزندان من در قم از دنیا مى‌رود كه اسمش فاطمه دختر موسى علیه السلام است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت مى‌شوند.

امام رضا علیه السلام  فرمودند :

یا سعد من زارها فله الجنة ثواب الأعمال و عیون اخبار الرضا علیه السلام: عن سعدبن سعد قال: سالت اباالحسن الرضا علیه السلام عن فاطمه بنت موسى بن جعفر علیه السلام فقال:

من زارها فله الجنة.

كسى كه حضرت فاطمه معصومه را زیارت كند پاداش او بهشت است .

امام جواد علیه السلام فرمودند:

من زار قبر عمتى بقم فله الجنة .

كسى كه عمه‌ام را در قم زیارت كند پاداش او بهشت است .

امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند:

من زارها عارفاً بحقّها فله الجنة.

كسى كه آن حضرت را زیارت كند در حالى كه آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد بهشت پاداش اوست .

امام جعفر صادق علیه السلام:

(الّا انَّ حرمى و حرم ولدى بعدى قم) ؛ آگاه باشید كه حرم و حرم فرزندان بعد از من قم است .

زندگینامه حضرت معصومه

جایگاه والای حضرت معصومه (س)

لقب (معصومه) را امام رضا علیه السلام به خواهر خود عطا فرمود: آن حضرت در روایتى فرمود:

(مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ كَمَنْ زَارَنى) ؛ (هر كس معصومه را در قم زیارت كند، مانند كسى است كه مرا زیارت كرده است).

این لقب، كه از سوى امام معصوم به این بانوى بزرگوار داده شده، گویاى جایگاه والاى ایشان است.

آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام در روایتى دیگر مى‌فرماید:

هر كس نتواند به زیارت من بیاید، برادرم را در رى یا خواهرم را در (قم) زیارت كند كه ثواب زیارت مرا در مى‌یابد.

لقب دیگر حضرت معصومه سلام الله علیها (كریمه اهل بیت) است. این لقب نیز بر اساس رؤیاى صادقانه یكى از بزرگان، از سوى اهل‌بیت به این بانوى گرانقدر داده شده است. ماجراى این رؤیاى صادقانه بدین شرح است :

مرحوم آیة اللّه سیّدمحمود مرعشى نجفى، پدر بزرگوار آیة اللّه سید شهاب الدین مرعشى (ره) بسیار علاقه‌مند بود كه محل قبر شریف حضرت صدّیقه طاهره سلام الله علیها را به دست آورد. ختم مجرّبى انتخاب كرد و چهل شب به آن پرداخت ، شب چهلم پس از به پایان رساندن ختم و توسّل بسیار ، استراحت كرد. در عالم رؤیا به محضر مقدّس امام محمد باقر علیه السلام و یا امام صادق علیه السلام مشرّف شد.

امام به ایشان خطاب کردند:

(عَلَیْكَ بِكَرِیمَةِ اَهْل ِ الْبَْیت ِ) ، یعنى به دامان كریمه اهل بیت چنگ بزن.

ایشان به گمان این كه منظور امام علیه السلام حضرت زهرا سلام الله علیها است، عرض كرد: (قربانت گردم، من این ختم قرآن را براى دانستن محل دقیق قبر شریف آن حضرت گرفتم تا بهتر به زیارتش مشرّف شوم) امام فرمود: (منظور من ، قبر شریف حضرت معصومه در قم است). سپس افزود:(به دلیل مصالحى، خداوند مى‌خواهد محل قبر شریف حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مخفی بماند؛ از این رو قبر حضرت معصومه سلام الله علیها را تجلّى‌گاه قبر شریف حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهاقرار داده است. اگر قرار بود قبر آن حضرت ظاهر باشد و جلال و جبروتى براى آن مقدّر بود، خداوند همان جلال و جبروت را به قبر مطهّر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها داده است). مرحوم مرعشى نجفى هنگامى كه از خواب برخاست، تصمیم گرفت رخت سفر بربندد و به قصد زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها رهسپار ایران شود. وى بى‌درنگ آماده سفر شد و همراه خانواده‌اش نجف اشرف را به قصد زیارت كریمه اهل‌بیت (حضرت فاطمه معصومه)ترك كرد.

توسل به حضرت معصومه (س)

از باب توسل به این بانوی بزرگوار روایات متعددی و بسیاری است و بسیار سفارش به کسانی که گرفتار هستند و جوانانی که همسر می خواهند و….  کافیست به حضرت معصومه (س) متوسل شوید.ایشان کریمه اهل بیت و نور چشم باب الحوائج آقا موسی ابن جعفر(ع) هستند و امام رضا (ع) نیز به متوسلین خواهر گرامیشان نگاه ویژه ای دارد.

السلام علیک یا بنت موسی ابن جعفر

السلام علیک یا بنت ولی الله

السلام علیک یا اخت ولی الله

السلام علیک یا عمة ولی الله

روز تولد حضرت معصومه (س) روز دختر

در ایران روز تولد حضرت فاطمه معصومه (س) را روز دختر می نامند و برای دختران خود هدیه می خرند که سنت حسنه ای است.

 

برای خرید هدیه روز دختر اینجا را کلیک کنید.

حضرت معصومه

پی‌نوشت‌ها:

۱- كامل الزیارة.

۲- بحارالانوار، جلد ۴۸، صفحه ۳۰۷٫

۳- بحارالانوار، جلذ ۶۰ صفحه ۲۱۶٫

۴- ناسخ التواریخ، جلد ۳، صفحه ۶۸، به نقل از كریمه اهل‌بیت، صفحه ۳۲٫

۵- زبدة التصانیف، جلد ۶، صفحه ۱۵۹، به نقل از كریمه اهل بیت، صفحه ۳٫

۶-کریمه اهل‌بیت، صفحه ۴۳٫

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است