تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
خانه » مذهبی و اعتقادی » عمومی » آثار درمانی تربت امام حسین علیه السلام

آثار درمانی تربت امام حسین علیه السلام

آثار درمانی تربت امام حسین علیه السلام

از جمله آثار و برکات قطعى تربت امام حسین(علیه السلام) شفا بودن آن براى دردها و آلام انسان است ، احادیثی که دلالت بر این امر دارند به سه دسته تقسیم می‌شوند:
دسته اول : روایاتى است که شفا بودن را براى تربتى که از خود قبر شریف برداشته شود مخصوص کرده است ، چنانکه امام جعفر صادق (علیه السلام) فرمودند : (به درستى که نزد سر حسین (علیه السلام) تربت سرخى است که شفاى هر دردى غیر از مرگ مى باشد).
دسته دوم : روایاتى است که با تعبیرات مختلف توسعه‏اى از بیست ذراع تا پنج فرسخ و یا ده میل را براى آن قائل است . چنانکه امام جعفر صادق علیه السلام  فرمودند : (حریم مزار حسین علیه السلام پنج فرسخ از چهار جانب قبر است ).
دسته سوم : روایاتى است که به طور مطلق جنبه شفا بودن تربت را مطرح نموده‏‌اند ، چنانکه امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند : (خاک مزار امام حسین علیه السلام براى هر دردى شفاست).
تا شفا بخشد روان و جسم هر بیمار را در حریم وصل خود خاک شفا دارد حسین‏
و نیز آقا علی ابن موسی الرضا (ع) فرمودند: (خوردن گل ، مانند خوردن مردار و خون و گوشت خوک، حرام است مگر گل مزار سید الشهدا (علیه السلام) ، بدرستى که در آن شفاى هر درد و امنیت از هر ترسى است).

تربت امام حسین

حکایتی از کتاب سیدالشهدا شهید دستغیب : عالم زاهد پرهیزگار حجه الاسلام و المسلمین مرحوم آقاى حاج شیخ محمد حسن عالم نجف آبادى  نقل کرده است : (من در زمان مرجعیت مرحوم آیه الله آخوندى خراسانى  که در نجف اشرف مشغول تحصیل بودم مریض شدم و این بیمارى مدتى طول کشید و پرستارى مرا بعضى از طلاب در همان حجره مدرسه بر عهده داشتند ، پس از چندى بیمارى من به قدرى شدید شد که اطبا از شفا یافتنم مأیوس گشتند و دیگر براى معالجه‏ ام نیامدند، و من در حال تب شدید گاهى بیهوش مى‏ شدم و گاهى به هوش مى آمدم.
یکى از رفقا که مرا پرستارى می‌‏کرد شنیده بود که عالم زاهد مرحوم آیه الله آقاى حاج على محمد نجف آبادى قدس سره مقدارى از تربت اصلى حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) را دارد. او به منزل معظم له رفته و از وى خواسته بود که قدرى از آن تربت پاک امام حسین (ع) را بدهد که به من بخورانند تا شفا یابم. ایشان فرموده بود : من به قدر یک عدس تربت دارم و آن را گذاشته ام که بعد از مرگم در کفنم بگذارند . آن آقا ناراحت شده و گفته بود: حالا که ما از همه جا مأیوس شده و به شما پناه آورده‏ایم شما هم از دادن تربت خوددارى می‌کنید؟ این بیمار در حال احتضار است و می‌‏میرد.

مرحوم آیه الله آقاى حاج على محمد، دلش به حال بیمار رحم آمد و قدرى از آن تربت امام حسین (ع) که از جان خودش عزیزترش مى داشت به آن شخص داده بود . تربت امام حسین (ع) را با آب مخصوصى که وارد شده در آب حل کرده و به حلق من ریخته بودند. من که در حال بیهوشى به سر مى‏بردم ، ناگهان چشمان خود را باز کرده و دیدم رفقا اطراف بسترم نشسته‏‌اند ، خوب دقیق شدم و آنان را شناختم و قصه تربت امام حسین (ع) را که به حلقم ریخته بودند برایم شرح دادند.
کم کم در خود احساس نیرو و نشاط کردم و حرکتى به خود داده نشستم ، دیدم نشاط بیشترى دارم برخاستم و ایستادم ، و چون یقین کردم که به برکت ترتبت مقدس امام حسین (علیه السلام) شفا یافتم حال خوشى پیدا کردم و به رفقا گفتم : از شما خواهش مى کنم که از حجره بیرون بروید، چون مى‏خواهم زیارت عاشورا را بخوانم رفقا از حجره بیرون رفتند و من درب حجره را بستم و بدون احساس ضعف با آن حال خوشى که قابل و صف کردن نیست مشغول خواندن زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) شدم ).
آرى ، شفاى بیماران به وسیله تربت آن حضرت یکى از برکاتى است که خداوند متعال در عوض شهادت امام حسین (علیه السلام) به وى اهدا فرموده است .
تربتت راز شفاى همه درد است حسین تن و جان را نبود مثل تو آگاه طبیب‏

دلیل شفا بودن تربت امام حسین (ع)

عمده ترین دلیل اینکه خداوند متعال در تربت کربلا (تربت امام حسین) ، شفا قرار داده ریخته شدن خون پاک و مطهر امام حسین (ع) و یاران باوفایش بر خاک کربلا است و این عزت و اجری که خاک کربلا دارد از خون امام حسین (ع) است.

تأثیر برداشتن کام اطفال با تربت امام حسین (ع)

کام برداشتن اطفال با تربت امام حسین (علیه السلام) موجب ایمنى کودک مى شود چنانکه امام صادق (علیه السلام) فرمود:
(کام فرزندانتان را با تربت امام حسین (علیه السلام) باز کنید که آن امان است)

تربیت امام حسین نیز برای چرخیدن کاسبی در مغازه موثر است ، همیشه تربت امام حسین (ع) در مغازه خود داشته باشید.

تربت امام حسین

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است