هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
خانه » روانشناسی » ازدواج » سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س)

سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س)

سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

ازدواج بهترین مرد و بهترین زن عالم

ماه ذی الحجه که دارای دو عید مبارک قربان و غدیر(عیدالله الاکبر) است ، یک مناسبت بسیار بزرگ در خود دارد  و آن هم ششم ذی الحجه سالروز ازدواج زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام می باشد که نمونه تکرار نشدنی در تاریخ می باشد.در این روز فرخنده، امیر المومنین علی (ع) با برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا، عمری به گستردگی آفتاب دارد، هم‏چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگار شد.ازدواج حضرت علیویک تاریخ به یاد ماندنی است که زوجهای جوان می خواهند در چنین روزی پیوند خود با یکدیگر را شروع کنند.

ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا

ازدواج حضرت علی

نخستین روزها از آخرین ماه قمری، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است و روزی مبارک برای همه نوگامانی است که دل به زندگی فاطمی داده ‏اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند. ازدواج حضرت علی با حضرت فاطمه (علیهم السلام) به فرمان خداوند ، از امتیازاتی است که پیامبراکرم (ص) بر آن مباهات می کردند. در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و  شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند.

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیغمبر خدا (ص) و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش و کل دوران است. پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قریش بودند. از حیث جمال ظاهری و کمالات معنوی و اخلاقی از پدر و مادر شریفش ارث می برد و به عالی ترین کمالات انسانی آراسته بود.

پیش از حضرت علی علیه السلام افرادی مانند ابوبکر و عمر آمادگی خود را برای ازدواج با دختر پیامبر(ص) اعلام کرده بودند و هر دو از پیامبر(ص) یک پاسخ شنیده بودند و آن این که درباره ازدواج حضرت فاطمه زهرا (س) منتظر وحی الهی است.

هنگامی که حضرت علی علیه السلام برای خواستگاری بانوی دو عالم حضرت فاطم(س) رفت، پیامبر در خانه ام سلمه بود. حضرت علی علیه السلام در زد. ام سلمه پرسید:کیست؟ قبل از پاسخ خواستگار، پیامبر دستور داد:(در را باز کن و بگو داخل شود. کسی پشت در است که محبوب خدا و رسول خداست). حضرت علی علیه السلام وارد شد، سلام کرد و در حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله نشست. چشمان خود را بر زمین دوخت. شرم از پیامبر اسلام (ص) مانع گفتن خواسته اش می شد. پیامبر(ص) که خود حضرت علی (ع) را بزرگ کرده و از روحیات او باخبر است، سکوت را شکست و فرمود:(می بینم برای حاجتی اینجا آمده ای. خواسته ات را بر زبان آور و آنچه در دل داری بازگو که خواسته ات پیش من پذیرفته است).

مولای موتقیان حضرت علی (ع) با سخنانی شیرین خواسته اش را چنین بازگو کرد:(پدر و مادرم فدای شما، وقتی خردسال بودم مرا از عمویتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتید. با غذای خود و به اخلاق و منش خود بزرگم کردید. نیکی و دل سوزی شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود. تربیت و هدایتم به دست شما بوده و شما ای رسول خدا به خدا سوگند ذخیره دنیا و آخرتم می باشید). ای رسول خدا! اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او ، آرامش داشته باشم . آمده ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری کنم. آیا مرا می پذیرید؟چهره پیامبر چون گل شکفته شد. گویا انتظار این لحظه را می کشید. خوشحال شد، ولی جواب قطعی را برعهده حضرت فاطمه (س) گذاشت.

پس از انجام خواستگاری و مراسم عقد وقت آن رسید که امام علی علیه السلام برای همسر گرامی خود اثاثی تهیه کند و زندگی مشترک خود را با دختر پیامبرخدا (ص) آغاز کند. در آن زمان تمام دارایی حضرت علی علیه السلام منحصر به شمشیر و زرهی بود که می توانست به وسیله آن ها در راه خدا جهاد کند و شتری نیز داشت که با آن در باغستان های مدینه کار می کرد و خود را از میهمانی انصار بی نیاز می ساخت. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پذیرفت که حضرت علی علیه السلام زره خود را بفروشد و به عنوان جزئی از مهریه حضرت فاطمه سلام الله علیها در اختیار پیامبر بگذارد.

زره به چهارصد درهم به فروخته شد ، پیامبر قدری از آن را در اختیار بلال گذاشت تا برای حضرت زهرا(س) عطر بخرد و باقیمانده را به عمار یاسر و گروهی از یاران خود داد تا برای حضرت زهرا (س) و علی (ع) لوازم و اسباب منزل تهیه کنند. از صورت جهیزیه حضرت زهرا سلام الله علیها می توان به وضع زندگی بانوی بزرگوار اسلام به خوبی پی برد.

مهریه حضرت زهرا (س) الگویی برای ازدواج

پیامبر گرامی اسلام (ص) ازدواج دخترش را به ساده ترین و راحت ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، راه و روش نیکویی باقی بماند. مهریه ۵۰۰ درهمی برای حضرت فاطمه (س) مهتر زنان نیز، به همین هدف صورت گرفت. در روایات، افزون بر این مهریه که جنبه مادی و مالی دارد، مهریه های معنوی دیگری نیز برای آن بانوی بزرگ گفته شده است. در حدیثی می خوانیم که حضرت زهرا (س)  از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه اش را شفاعت از مسلمانان گناهکار امتش قرار دهد. این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه (س) شفیع و واسطه بخشش گناهکاران امت پدرش و شیعیان شوهرش قرار گرفت.

سوره های که بر ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا (ع) دلالت دارد

در قرآن آیه ای وجود ندارد که به صورت مستقیم به ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا (علیهم السلام) اشاره کرده باشد. ولی آیاتی وجود دارد که به گونه ای مرتبط و مناسب با این رویداد است.

آیه انتهایی سوره (کوثر)، دشمن پیامبر(ص) را مقطوع النسل می داند و عنوان می کند که خدا به پیامبر خدا (ص) خیر کثیر عطا کرده است و می دانیم که با ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا (س) بود که نسل حضرت پیامبر(ص) ادامه پیدا کرده و گسترش می یابد.

آیه ای از سوره مبارکه (الرحمن) :در این سوره چنین آمده:(مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ… یخَرُجُ مِنهْمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجَان) ؛ دو دریا را روان کرد تا با یکدیگر تماس پیدا کردند… از آن دو مروارید و مرجان بیرون می آید. در تفسیر این دو آیه، در روایات آمده که منظور از دو دریا حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و منظور از مروارید، امام حسن(ع) و مرجان، امام حسین(ع) است.

درس های که باید از ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه (ع) گرفت

از ماجرای ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا علیهم السلام نکات بسیار جالبی را می فهمیم که اگر خواهان سعادتیم و پیروی راستین اسلام هستیم ، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد ، و دوم آنکه ساده زیستی در تمام شئون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد و گرنه قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و غیر صحیح و یا ساخته و پرداخته ذهن های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آنها می افتد و هر روز این غل و زنجیر بزرگتر و سنگین تر می شود چه بسا که به مرز جدایی برسد ،ویا تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می گیرد و حیات جامعه را به سوی نابودی می کشاند و بر فساد و نابسامانی های روانی و مشکلات اخلاقی می افزاید.

در جریان ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا (علیهم السلام) آن دو بزرگوار که به فرموده حضرت محمد (ص) خداوند فاطمه را به ازدواج علی در آورد نکات بسیار مهم آموزشی و الگویی وجود دارد که از آن جمله می توان به کفو و همتا بودن، خواستگاری بدون واسطه، قناعت، دوری از اشرافی گری و تجملات، سخت نگرفتن بر همدیگر، ملاک قراردادن معیارها و خصوصیات معنوی و دینی و اخلاقی، مهریه پایین، بنا کردن زندگی بر پایه محبت و عشق واقعی از روی شناخت، حجب و حیا و… اشاره کرد. به این خاطر است که یک پیوند با این ویژگی ها پیوند آسمانی لقب می گیرد که رضایت خدا و رسول خدا (ص) در آن وجود دارد.

حرف دل

به درستی که هیچ مردی همچون امیر مومنان حضرت علی (ع) شایسته و لایق حضرت فاطمه زهرا (س) نبود و نیست ، این دو بزرگوار را خداوند متعال به هم رسانید و آن دو و فرزندان آنها را سرچشمه نور و برکت و رحمت قرار داد ، پس هرگز از اهل بیت عصمت و طهارت غافل نشوید و در هیچ شرایطی از این خاندان دوری نکنید ، که رمز سعادت در این دنیا و آن دنیا تمسک جستن به علی(ع) و فاطمه(ع) و فرزندان این دو است و لا غیر.

پیوسته بر محور علی و فاطمه بچرخید و از این دو دوری نجویید.

خرید هدیه به مناسبت سالگرد ازدواج

حتما خیلی از شما سالگرد ازدواجتان با سالگرد ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا (علیهم السلام) یکی است ، فلذا دغدغه خرید هدیه مناسب برای همسر خود را دارید.

برای خرید هدیه سالگرد ازدواج اینجا را کلیک کنید و از محصولات متنوع این فروشگاه دیدن کنید و اقدام به خرید نمایید.

ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است