باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » مذهبی و اعتقادی » عمومی » دانستنیهای در مورد عید غدیر خم

دانستنیهای در مورد عید غدیر خم

دانستیهایی در مورد عید غدیر خم

رخداد غدیر در دهم ذى‏ الحجه سال دهم هجرى ، روی داد و تنها یک واقعه تاریخی نیست
غدیر، تنها نام یک سرزمین نیست ، یک تفکر و ایمان است
نشانه‏ هاى است از تداوم خط نبوی
چشمه‏اى است که تا پایان هستى مى‏ جوشد
غدیر، روز تکمیل شدن دین، اتمام نعمت و موجب خشنودى خداوند متعال است
روز بزرگ، روز گشایش و روز تکامل است روز جشن و سرور
غدیر، نه تاریخ است، نه جغرافیا و نه روایت ، بلکه ولایت است
پیشوند غدیر، رسالت است و پسوند آن ، ولایت و امامت.

عید غدیر

معنی غدیر

غدیردرلغت به معنی آبگیر است ، گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام ، مکه مکرمه و مدینه منوره ، محلی است به نام (حفه) که در زمان رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم ، کاروانیان حج گذار در آنجا از هم جدا می‏شدند و به طرف دیار خود می‏رفتند. در این محل ، غدیر خم جای دارد. علت نام گذاری این غدیر به خم، آن است که آبگیر آنجا به شکل خُمِ رنگرزان بوده و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه‏ های رنگ کرده خود را در این آبگیر می‏شسته اند.

واقعه غدیر خم

در سال دهم هجرت، حضرت محمد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله وسلم به حج رفت و احکام آن را به مردم آموزش داد. به هنگام بازگشت از مکه، در استراحتگاه جُحفه و در غدیر خم، به امر خدا مردمان را گرد آورد و در آن مجمع سترگ، حضرت علی علیه السلام را به جانشینی خود به آنان شناساند و فرمود: (هر کس من مولای اویم ، این علی مولای اوست). البته جانشینی علی علیه السلام سال‏ها پیش در مکه و در جمع خاندان بنی هاشم صورت گرفته بود، ولی در غدیر، به اطلاع عموم مسلمین رسید.

پیام غدیر

داستان غدیر از عظمت و ضرورت ولایت و ریشه‏ای بدون این مسئله خبر می‏دهد. نبی مکرم اسلام حضرت محمد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله وسلم در آن هنگام و در زیر آن آفتاب داغ و سوزان ، آن همه جمعیت را برای چه نگه می‏دارد و چه پیامی برای‏ ایشان دارد.
این پیام اساسی‏ ترین پیام دین اسلام بود و به راستی رسول خدا (ص) بر عظمت و ضرورت آن واقف بود، که مردم را در آن گرمای سوزان ایست داد و رسالت آسمانی خویش را بر مسلمانان ابلاغ فرمود.

غدیر خنثی کننده توطئه

آنچه می‏ت وانست همه نقشه‏های منافقان را در دم خنثی، و اسلام را در چنان برهه حساسی حفظ کند، تعیین جانشین پیامبر خدا (ص) و اعلان رسمی آن بود، چنان که حضرت فاطمه زهرا(س) در این‏ باره می‏فرمایند: (پیامبر در روز غدیر، عقد ولایت را برای علی علیه السلام محکم کرد). غدیر خم منافقان را فلج کرد و مانع اجرای نقشه‏ ها و توطئه‏ ها شد.

تاج ولایت برسر امیر المومنین

پیامبر اسلام (ص) در غدیر خم عمامه خود را ، که (سحاب) نام داشت، به عنوان تاج افتخار بر سر علی علیه السلام قرار دادندو انتهای عمامه را بر دوش آن حضرت آویختند و فرمودند (عمامه تاج عرب است).

غدیر تدام بر راه نبوت

واقعه غدیر خم که در آخرین سال زندگی حضرت محمد (ص) رخ داد و در آن حضرت علی(ع) به جانشینی برگزیده شد، حادثه‏ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می‏دهد. غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه‏ داران امامت است. آری ، غدیر خم یک سرزمین نیست؛ چشمه‏ای است که تا پایان هستی می‏جوشد، کوثری است که فنا برنمی‏دارد، و افقی است بی‏کرانه و خورشیدی است عالم‏ تاب برخلق عالمیان.

غدیر و سرنوشت اسلام

بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده دین اسلام داشته است. در این واقعه، پیامبر خدا صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله مهم‏ترین مأموریت دوران پیامبریِ خود را به انجام رساند؛ مأموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود، و کوتاهی در مورد آن، به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‏ انجامید، چنان که خداوندمتعال درآیه ۶۷ سوره مبارکه مائده می‏فرماید: (هان ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت به تو نازل شده است ، تبلیغ کن و اگر چنان نکنی ، پیام و رسالت او را انجام نداده‏ای وخداوند تو را از مردم حفظ می‏فرماید).

حدیث غدیر حدیثی یقینی است

واقعه غدیر خم ، یکی از مسلم‏ ترین مسائل پیش آمده در تاریخ اسلام است و صدها دانشمند از آن یاد کرده‏اند ، مانند ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین طوسی. فیلسوف معروف، فارابی نیز بر همین اساس، به تحلیل فلسفه (امامت) پرداخته است. ابن سینا نیز به موضوع نص (حدیث صریح غدیر)، در کتاب شفا اهمیت داده است ، و آن را بهترین راه برای تعیین جانشین دانسته است. گذشته از علمای بزرگ شیعه که همه موثّق‏اند و حجت،ده‏ها و ده‏ها دانشمند و محدث و مورّخ و مفسر از اهل‏ سنت نیز حدیث غدیر و واقعه آن را نقلها کرده‏ اند، مانند طبری و ابن اثیر و احمد حنبل.

اگر پس از شهادت پیامبر اکرم (ص) به سفارش‏های روز غدیر و موارد مکرر دیگری که پیامبر (ص) ، حضرت علی (ع) را پیشوا معرفی فرموده بود عمل کرده بودند، اسلام جهان گیر می‏ شد و دین خدا بشریت را به راه می‏ آورد و عدالت و دادگری، آفاق تا آفاق گیتی را در بر می‏گرفت. از اینجاست که همه دانشمندان تاریخ بشر که به گونه‏ای ازاین واقعه آگاهی یافته‏ اند، از انحرافی که پس از شهادت پیامبر (ص) پیش آمد، اظهار تأسف کرده‏ اند ، از این جمله است ولتر، فیلسوف مشهور فرانسوی. وی تأسف خویش را چنین اظهار کرده است: (آخرین اراده محمد انجام نشد؛ او علی را به جای خود منصوب کرده بود…).

عید غدیر خم در احادیث

عید خلافت و ولایت

زیاد بن محمد گوید: به امام جعفر صادق علیه السلام گفتم : آیا مسلمانان عیدی غیر از عید قربان و عید فطر و روز جمعه دارند؟ فرمود: (آری، روزی که رسول خدا (ص)، امیرمؤمنان علی علیه السلام را (به خلافت و ولایت) منصوب کرد).

غدیر برترین عید امت محمد

رسول گرامی اسلام فرمود : (روز غدیر خم، برترین عیدهای امت من است، و آن روزی است که خداوند بزرگ دستورداد برادرم، علی بن ابی‏طالب (ع) را به عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم به دست او هدایت شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل، و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را دین آنان قرار داد).

عید غدیر خم

عید غدیر عید آسمانی

آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام به نقل از جدّش امام جعفر صادق علیه السلام فرمود: (روز غدیر خم، درآسمان مشهورتر از زمین است).

عید غدیر عید پر برکت

امام جعفر صادق علیه السلام فرمود : (به خدا قسم اگر مردم فضیلت واقعی روز غدیر را می‏شناختند، فرشتگان روزی ده بار با آنان مصافحه می‏ کردند. بخشش‏های خدا به کسی که آن روز را شناخته، قابل شمارش نیست).

روز سپاس و شادی امت محمد

صادق آل محمد علیه السلام فرمود: (عید غدیر ، روز عبادت و نماز و سپاس و ستایش خداست، و روز سرور و شادی است ، به دلیل ولایت ما خاندان که خدا بر شما منت گذاشت. من دوست دارم شما آن روز را روزه بگیرید).

روز نیکوکاری و بخشش

از امام جعفر صادق علیه السلام نقل شده است که فرمود: (یک درهم دادن به برادران با ایمان و معرفت در روز عید غدیر، برابر هزار درهم (در روزهای دیگر) است؛ بنابراین، در این روز به برادرانت انفاق کن و هر مرد و زن مؤمن را شاد گردان).

نیکوست اگر بین شما شیعیان امیر المومنین دین و قرضی است و یا دلخوری از برادر خود دارید همه را به بخشندگی امیر المومنین ببخشید ، چرا که این روز روز بخشش است ، پس ببخشید تا خداوند شما را ببخشد.

روز ناله و ناامیدی شیطان

امام ششم شیعیان علیه السلام از پدر بزرگوارش امام محمدباقر علیه السلام نقل کرد که فرمود: (شیطان چهار بار ناله نومیدی سر داد؛ روزی که مورد لعن خدا قرار گرفت، روزی که از آسمان به زمین هبوط کرد، روزی که پیامبر اسلام (ص) به پیامبری مبعوث شد، و روز عید غدیر خم).

پیام تبریک

غدیر، سرچشمه همیشه‏ جوشان ولایت است که از سینه تفتیده (خم) به جام محبت دوست‏داران پیامبر و خاندانش جارى است. غدیر، شایسته هر ثناست که وحى از او پیراست و محمد بدو آراست و اسلام از او برخاست. غدیر، تفسیر بدر و احد و شأن نزول صفین و نهروان است. بدر، عدالت مى‏ خواست، احد، شجاعت آرزو مى‏ کرد ، خیبر تماشاى صداقت را تمنا داشت و غدیر، آمین آن همه ثنا و دعا بود. غدیر، روز انسانیت است. غدیر، تداوم رسالت حضرت محمد صلی الله علیه و آله در ولایت على علیه‏ السلام است. غدیر، عید پیمان و میثاق و عهد است. غدیر، عید عدالت و رهبرى است. غدیر عید الله الاکبر است .عید امامت و ولایت بر عاشقان مبارک باد.

سخنان ناب و ضروری در مورد عید غدیر

همانگونه که گفته شد عید غدیر والاترین عید مسلمین و شیعیان است فلذا برای ما واجب واجب و واجب است که غدیر را زنده نگه داریم و برای غدیر قدم بر داریم به هر طریقی که می توانید اگر کاسب هستید محل کسبتان را چراغ بزنید و بنر های تبریک عید غدیر را بزنید شیرینی و شربت پخش کنید در این روز مهمانی بدهید به بچه های خود حتما عیدی و هدیه بدهید تا همیشه چشم انتظار غدیر باشند و به غدیر عشق بورزند به دیدن سادات بروید و سعی کنید که در روز غدیر خانه تکانی کنید حتما در این روز لباس یا کفش نو بپوشید ، به دیدن پدر و مادر و بزرگان خود بروید و در این روز اگر خدای نکرده کینه و دلخوری از دوستان و یا فامیل خود دارید به بزرگی امیر المومنین در این روز ببخشید و خلاصه به هر نحوی که می توانید برای احیای غدیر قدم بر دارید.

و اما کلام آخر

این روز از روزهای بسیار مهم برای مسلمین است و دعا در این روز مستجاب می شود

دعای فرج در روز غدیر خم فراموش نشود و خداوند را به حق امیر المومنین قسم دهید که فرج حضرت حجت صل الله علیه و آله و سلم را برساند.

اللهم صل علی محمد و آله محمد و عجل فرجهم

غدیر

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است