بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
خانه » علم و فناوری » دارک وب و دیپ وب چیست؟؟؟؟؟

دارک وب و دیپ وب چیست؟؟؟؟؟

دارک وب(جهنم دنیای آنلاین)

دنیای اینترنت و وب تنها به وب سایت و محیطی هایی که ما آنها را می بینیم محدود نمی شود ، با وجود میلیون ها وب سایت که به آسانی در دسترس کاربران آنلاین قرار می گیرد ، بخش وسیعی از اینترنت از دید عموم مردم مخفی بوده و مانند یک دنیای موازی با اینترنت عمومی در حال پیشرفت است.
طبق آخرین نظر کارشناسان وب ، تنها بین ۴% الی حداکثر ۱۰% از فضای اینترنت در اختیار عموم مردم قرار دارد و الباقی آن را سرویس هایی مانند دارک وب (Dark Web) یا دیپ وب (Depp Web) تشکیل می دهند. دنیایی پر از تاریکی و نفرت و ترس که متاسفانه کاربران در سراسر جهان طرفدار آن بوده و به دلیل استقبال بی نظیر از آنها ، راه پایانی برای این سیاهی وجود ندارد…
دارک وب (وب تاریک) به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم مردم قرار ندارد و بیشتر برای مقاصد شوم و غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همهٔ فعالیت‌های آن غیرقابل کنترلو ردیابی است. در این شبکه اطلاعات جامعی ذخیره شده که افراد ناشناس و گاها بی هویت آن‌ها را مدیریت می‌کنند، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو اکثر این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند. دارک وب (وب تاریک) را وب سایت هایی تشکیل می دهند که برای عموم مردم قابل مشاهده و مشارکت است اما محدودیت هایی برای دسترسی به آنها وجود دارد ، مانند IP و سرورهای مخفی ، حتی برخی از سرورهای موجود در جهان تنها به دارک وب سرویس می دهند.
به تصویر زیر نگاه کنید
اگر کل فضای آنلاین را به کوه بزرگی از یخ مثال بزنیم فقط همان مقدار کم و کوچک قله در دسترس عموم مردم است و الباقی مربوط به دیپ وب و دارک وب می باشد که دارک وب در انتهای آن قرار دارد و دسترسی عموم به آن غیر ممکن است
 
برخی ها معتقد هستند که سرویس دهنده های دارک وب (سرورها) با یکدیگر در تعامل و همکاری هستند ، به طوری که برای جلوگیری از شناسایی، IP و حتی داده های دیتا بیسرا به طور مداوم با یکدیگر جا به جا می کنند. بدین ترتیب شناسایی مکان و سرویس دهنده اصلی بسیار سخت و بعضی وقتا غیر ممکن می شود. اطلاعات موجود در دارک وب توسط سامانه های رمز گذاری محافظت می گردد و این رمزگذاری ها نیز با یکدیگر متفاوت است ، در نتیجه با یک رمزگذاری نمی توان به ماهیت و محتوای تمامی آنها پی برد. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص استفاده کرد. برخی سرویس های مهم مانند (هیدن ویکی) نیز در این بخش حضور دارند.
هیدن ویکی یک ویکی مقاوم در برابر سانسور است که به صورت یکی از سرویس های تور (سامانه نرم‌افزاری) مدیریت می‌شود و هر کسی می‌تواند آن را به صورت کاملا ناشناس ویرایش کند. صفحه اصلی این ویکی فهرستی از از لینک‌ها به دیگر وبسایت‌های onion را شامل می شود . این سرویس مخفی از دامنه سطح‌بالای ساختگی استفاده می‌کند که تنها می‌توان از طریق تور یا یکی از دروازه‌های تور به آن دسترسی داشت. بخش دیگری از هیدن ویکی وجود دارد که به قسمت سانسور نشده (Uncensored Hidden Wiki) مشهور است، علاوه بر تمامی موارد گفته شده دارای تصاویری از پورنوگرافی کودکان، کودک آزاری و حتی حیوان آزاری است.
دارک وب
دارک وب از هیچ یک از موتورهای جستجو بهره نبرده و به طور کلی در موتورهای جستجو اثری از آن نیست و نمی توان با جستجو در گوگل و امثال آن آن را پیدا کرد ، باورش سخت است که بیش از ۹۰% از اطلاعات اینترنت در موتورهای جستجو جایی ندارند. این وب سایت ها برای مخفی ماندن هویت خود از نوعی ابزار موسوم به تور (Tor) استفاده می کنند ، طبق آخرین اطلاعات موجود، بسیاری از اطلاعات وب سایت های دارک وب در پایگاه داده هایی همچون LexisNexis ذخیره می گردد. بر اساس تحقیقاتی که توسط نشریه Nature به چاپ رسیده، گوگل هم قادر به ایندکس کردن دارک وب و ردیابی آن وب ها نیست.
دارک وب و دیپ وب دو مقوله بسیار مهم است ، دیپ وب دنیایی به نسبت بزرگتر دارد و تمامی وب سایت های موجود در آن قابل ردگیری و جستجو در موتورهای سرچ (Search Engine) نیستند. افزون بر آن دیپ وب شامل اطلاعاتی مانند دیتا بیس وب سایت ها، ایمیل ها و … می گردد. پس دارک وب به نوعی از زیر مجموعه های دیپ وب است ، اما دارک وب دارای یک تفاوت تکنیکی بزرگ می باشد ، دارک وب شامل وب سایت و صفحاتی است که کودک آزاری،انسان آزاری ،فروش انسان ، مواد مخدر، قمار و… را در بر می گیرد.

اتصال به دارک وب یا دیپ وب چگونه صورت می گیرد؟

کاربران این دنیای تاریک در ابتدا نیازمند یک VPN خواهند بود و عموما به وسیله نرم افزار یا مرورگر Tor Browser وارد دارک وب می شوند. پس از اتصال Tor، ادامه اتصال به وسیله دایکتوری ها پنهان و مخفی صورت می گیرد. در برخی مواقع نیز کاربران با IP و رمزهای عبور اختصاصی به طور مستقیم پس از اتصال Tor وارد دارک وب می شوند.
مهمترین دلیل استفاده از VPN جلوگیری از ردیابی IP کاربران است. نیروهای امنیتی در بسیاری از کشورها، کاربران دیپ وب را از طریق دسترسی آنها به Tor شناسایی و دستگیر می کنند. در برخی موارد نیز کاربران IP های یک سرور دیگر در خارج از کشور محل سکونت خود را خریداری کرده و به وسیله آنها به دیپ وب متصل می شوند. این اقدام می تواند کاربران دیپ وب را از شر هکر ها نیز در امان دارد. کاربران در زمان اتصال به دیپ وب میکروفون و وب کم خود را خاموش کرده و جلوی آن را به نوعی مسدود می کنند ، ظاهرا دریافت اطلاعات کاربران از طریق در دیپ وب کار چندان سختی نخواهد بود. (به دلیل مسائل اخلاقی از صحبت در زمینه شیوه های اتصال پرهیز می کنیم).

اغلب مردم در دارک وب به دنبال چه هستند؟

دارک وب مکان مناسبی است برای هر آنچه که در واقعیت یک رویا به نظر می رسد! به عنوان مثال می توان به بیماران جنسی اشاره کرد. کودک آزاری، حیوان آزاری ، تجاوز های وحشیانه که حتی منجر به قتل افراد می گردد و… از جمله پر طرفدار ترین بخش های دارک وب است. این مبحث به دو نحو قابل اجرا است.

۱-کاربرانی با خرید رمزهای عبور در ساعتی خاص آنلاین شده و همگی به یک وب سایت و یا سرویس دهنده آنلاین متصل می شوند ، بعد تصاویر برای همگی به صورت مستقیم پخش شده و تماشاگران قادر به درج کامنت هستند ، ویدیوهای پخش شده گاها با یک سناریو به درخواست کاربران ادامه پیدا می کند.

۲-ویدیو ها به صورت آفلاین از پیش ضبط می شود و بعد در ازای پرداخت هزینه نمایش داده می شوند.

مواد مخدر دیگر تجارت پر سود در دارک وب است. خرید و فروش انواع مواد مخدر به طور کلی و جزئی در دارک وب نیز انجام می شود و این مواد به شیوه های جاسازی شده مانند جاسازی در ادوات موسیقی ، خرید های آنلاین روزانه، اسباب بازی و عروسک و… به دست خریدار می رسد. خرید و فروش سلاح گرم نیز به یک تجارت بسیار پر طرفدار مبدل شده است ، جالب است بدانید که نه تنها کاربران عادی ، بلکه نشانه هایی در دست است که برخی از دولت ها نیز از این بازار سیاه به خرید اسلحه ، انواع بمب ، مواد منفجره ، سلاح های غیر متعارف و… می پردازند. بازار اسلحه بسیار پر درآمد بوده و رد پای دولت ها نیز به خوبی در آن مشاهده می شود.

خرید و فروش سلاح می تواند در کشور سوم صورت گیرد. این اقدام به دلیل حفظ امنیت خریدار و مخفی ماندن اطلاعات وی است. یکی از نکات بسیار مهم در دارک وب آن است که هدایت کنندگان آن هیچگاه حتی در صورت دستگیری به طور کامل مشخص و معرفی نمی شوند. کوچکترین اطلاعاتی در زمینه هویت احتمالی آنها وجود ندارد ، با وجود آنکه برخی از سرورهای سرویس دهنده نیز قابل شناسایی است، اما خبری از جلوگیری آنها وجود ندارد.

فیلم های هالیوودی را جدی بگیرید

در دارک وب می توان به استخدام قاتل های زنجیره ای پرداخت. استخدام و به کارگیری آدمکش با اهداف تعریف شده نیز از جمله دیگر تجارت های کثیف و غیر انسانی در دارک وب است.
گاها Hitman و شخصی که آن را استخدام می کند، هیچگاه یکدیگر را رویت نمی کنند. تنها ماموریت انجام شده و هزینه ها پرداخت می شود ، اما قوانینی محکم نیز در این زمینه وجود دارد، به عنوان مثال نمی‌توان قاتلی را برای به قتل رساندن افراد برتر دنیای سیاست مانند رئیس جمهورها و افراد مهم سیاسی استخدام کرد ، در دارک نت برخی شرکت‌های خصوصی و غیرقانونی در حال فعالیت هستند که معتقدند اگر کسانی که کینه‌های شخصی دارند می‌توانند با استخدام قاتل ، فرد مورد نظر خود را به قتل برسانند.

خرید و فروش اعضای بدن انسان

خرید و فروش اعضای بدن انسان ، نیز به عنوان یک شاخص مهم و پر درآمد در دارک وب فعالیت می کند ، اعضای بدن مانند قلب، کلیه، چشم، کبد و… از جمله محصولات مورد تجارت در این بخش است ، قربانی های این بخش از دارک وب نیز هیچگاه شناسایی نمی گردند ، ارز های تقلبی و جعل اسناد شناسایی و ثبت نیز در دارک وب مشتری و خدمات دهنده های مخصوص به خود را دارند ، نسخهٔ جعلی تمامی مدارک مهم از جمله پاسپورت ، گواهینامه رانندگی ، مدارک شهروندی ، کارت شناسایی ، مدارک دانشگاهی ، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک از طریق دارک وب قابل تهیه است.
استخدام هکر ها نیز در دارک وب جایگاه بخصوصی دارد ، برترین هکرهای جهان در دارک وب حضور دارند و پس از یک قراداد کاری ، به اهداف مورد نظر حمله می کنند ، بد نیست بدانید که تا کنون حملاتی موفق آمیز به گوگل صورت گرفته است که پس از ریشه یابی، پای هکرهای دارک وب به میان آمد است ، قاچاقچی های جنسی نیز در این میان بازار سیاه خود را دارند ، دختران و کودکان دزدیده شده از اقصی نقاط جهان در دارک وب به خرید و فروش گذاشته می شوند ، برای فروشنده اهمیتی ندارد که انسان های فروخته شده به چه عاقبتی دچار می شوند . این افراد در کشورهای نا امن ، جنگ زده ، درگیر جنگ های داخلی ، دولت های کثیف و… زندگی می کنند که توسط تیم های آدم ربایی به آسانی ربوده شده و از کشور خارج می گردند.
از جمله دیگر قربانیان قاچاقچی های انسان ، مردمی هستند که خواهان خروج غیر قانونی از کشورهای خود هستند ، متاسفانه بسیاری از آنها برای فرار از یک وضعیت بد، به بدترین سرنوشت ها دچار می شوند، دزدیده شدن توریست هایی که از دارک وب سر درآورده اند نیز این لیست را تکمیل می کند ، به همین علت کشورهای توسعه یافته و امن همواره به مردم خود در زمینه سفر به این کشورها هشدار های کافی می دهند. یکی از نکات جالب توجه در زمینه افراد ربوده شده که در دارک وب قربانی شده اند، کمبود شواهد و سرنخ هایی است که منجر به دستگیری مجرمان گردد. خانواده و دوستان این افراد اغلب با مشاهده آنها در ویدیوهای دارک وب متوجه دزدیده شدن آنها می شوند.
تنها کشورهای توتالیتاریسم غرق در دارک وب نیستند ، بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده و انگلستان نیز درگیر مشکلات دارک وب هستند. در گذشته کشورهای اروپای غربی نیز جزئی مهم از داد و ستد های دارک وب بودند که البته همچنان برخی از آنها در آن حضور پر معنی دارند. در برخی از اتصالات دارک وب که از کشور چین صورت گرفته است ، نشانه هایی از یک سرور VPN بسیار قوی و سازمان یافته وجود دارد که موجب نگرانی شده است ، یکی از نکات جالب توجه در زمینه افراد ربوده شده که در دارک وب قربانی شده اند، کمبود شواهد و سرنخ هایی است که منجر به دستگیری مجرمان گردد. خانواده و دوستان این افراد گاها با مشاهده آنها در ویدیوهای دارک وب متوجه دزدیده شدن آنها می شوند.
یکی از دلایلی که دولت در کشورهای توسعه یافته مانند دو کشور مورد اشاره به استراق سمع و ردیابی فعالیت های اینترنتی کاربران می پردازد، همین مسئله است ، همانطور که در ابتدای متن نیز به این مورد اشاره کردیم ، موتورهای جستجوی (گوگل ، یاهوو ، بینگ و…) فعلی قادر به پیدا کردن مطالب و محتوای دارک وب نیستند ، اما در اواسط سال ۲۰۱۴ یک هکر اولین موتور جستجوی ناشناس و توزیع شده دارک وب با نام Grams را توسعه داد Grams به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند مواد مخدر ، اسلحه‌ها و حساب‌های کاربرای به سرقت رفته در وب‌سایت‌های پنهان را جستجو کنند ، با این وجود لینک های دارک وب مدام در حال تغییر است و حتی در بسیاری از موارد پس از یک گردهمایی آنلاین، لینک سرویس دهنده به طور کلی از بین می رود.
و اما یک سوال بسیار مهم در این زمینه وجود دارد ، نیروهای انتظامی و پلیس قادر به دستگیری هدایت کنندگان نیستند؟ بسیاری از کشورهای جهان بخشی را در پلیس ملی ، فدرال ، مخفی و سایبری خود تاسیس کرده اند که فعالیت های دارک وب را شناسایی و مجرمان آن را دستگیر نماید. به عنوان مثال در بخش های فقیر نشین کشور فیلیپین دزیده شدن کودکان، تجاوز و استفاده های ابزاری در دارک وب امری شناخته شده بود اما به دلیل ضعف امنیتی در این قسمت از کشور، اقدام خاصی در این زمینه صورت نمی گرفت اما به تازگی اخباری در این زمینه منتشر شده است که یک واحد ویژه از نیروهای پلیس فیلیپین برای کنترل اوضاع این مردم سازماندهی شده اند. نیروهای FBI یا پلیس فدرال آمریکا نیز به طور مداوم در این زمینه حضور دارند.
کشف و ردیابی چند تیم بسیار خطرناک که اعضای بدن دختران و زنان را قطع کرده و سپس دختران را به صورت زنده در دارک وب به فروش می رسانند، از جمله آخرین اقدامات FBI در این زمینه بوده است. در نوامبر ۲۰۱۴ بود که FBI و Europol شبکه‌هایی عظیم مخفی شده در شبکه تور که مرتبط با مواد مخدر و پول شویی بودند را از بین برد ، در این مجموعه سه سایت بزرگ و معروف از ۶ سایت مرتبط با مواد مخدر قرار داشتند . با این وجود این اقدامات به هیچ وجه از سرعت رشد دارک وب جلوگیری نکرده و تنها مانند مسکن های موقتی است.
از آنجایی که دارک وب دارای درآمد سرشاری است، برخی از دولت ها به طور مخفیانه آن را حمایت می کنند ، کشورهای آفریقایی ، آمریکای لاتین و اروپایی شرقی در ظن این اتهام قرار دارند.
برخی کشوهای آسیایی از جمله کشورهای پر جمعیت نیز مدت هاست که لیست پر طرفدارترین کاربران دارک وب قرار دارند. ردگیری دارک وب به دلایلی که در طول متن به آن اشاره کردیم، کاری دشوار و اغلب غیر ممکن است. دارک وب تنها زمانی نابود خواهد شد که کاربران دست از پشتیبانی آن بردارند.

برخی از فعالیت ها در دارک وب

۱-قاچاق اسلحه (سرد و گرم)

۲- قاچاق مواد مخدر

۳-قاچاق اعضای بدن انسان مانند قلب ، کلیه، چشم ، کبد و…

۴-فروش انسان

۵-آزار دادن جنسی

۶- کودک آزاری

۷- انسان آزاری

در مورد قاچاق انسان و آزار جنسی به این گونه عمل می کنند که دختران و زنان فراری یا دختران که بی سرپرست هستند را می دزدند و اقدام به بریدن دست ها و بعضی موارد کور کردن آنها ویا حتی بریدن زبان آنها می کنند و بعد آنها را مانند یک حیوان میفروشند و خریدار با آنها اقدام به برقراری رابطه جنسی کثیف میکند و….

 

و اما کلام آخر

با خواندن این مطالب تکان دهنده امیدوار هستیم که بیشتر مراقب خود و عزیزان خود در نیای بی انتهای اینترنت و وب باشید و سعی بر این داشته باشید که آموزش های لازم را به فرزندان خود بدهید تا خدای نا کرده دچار دام نشوند و همواره نارتی صحیح بر نحوه عملکرد آنها از اینترنتی داشته باشید.

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 

 

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است